Přeskočit na obsah
Domů » FOTO: Bulharsko / 2 – Plovdiv

FOTO: Bulharsko / 2 – Plovdiv

Přichází k nám starší chlapík a špatnou angličtinou kombinovanou s ruštinou nám nabízí pomoc s nákupem jízdenek na vlak. Jestli jeho nabídka nakonec nebyla kontraproduktivní, těžko říct. Když jsme konečně po půl hodině měli koupené skoro všechny jízdenky (domluva s naším zachráncem nebyla jednoduchá), zbývaly do odjezdu vlaku dvě minuty. Bulhar řval na prodejčí jízdenek „davaj, davaj“ a hladina adrenalinu začala stoupat.
Běžíme, vlak už téměř odjížděl, když jsme se vyřítili na perón. O pět minut později nám do skupinového chatu přišla otázka: „Kde jste?“. My byli ve vlaku na cestě do Plovdivu, to se však nedalo říci o čtyřčlenné skupince, která bezradně stála na nástupišti.
První dojem z Plovdivu. Pokud bych předtím nestrávila týden v Sofii, asi by se mi chtělo brečet nebo tak něco. Hlavní město a jeho socialistický urbanismus mě ale zocelily natolik, že bych zvládla projít i válečnou zónou bez projevu jakýchkoli emocí.
Ne nadarmo se ale říká nesuď město podle nádraží (že Brno?). S každým krokem směřujícím do centra města se začíná moje prvotní mínění o Plovdivu měnit. Antické stavby – divadlo, stadion, překrásné budovy, kostely, chrámy, mešita. Vše obklopeno vrcholky hor. Vycházíme na jednu z vyhlídek a jsem upřímně nadšená. Velké plus Plovdiv získal i díky své zeměpisné poloze, která jej předurčila k tomu, že v něm za současných meteorologických podmínek nebyl na rozdíl od Sofie sníh.
Přejídáme se. Falafel sendvič za 25 korun a já se právě nacházím v nebi. Bože. Ano. Tohle jsem potřebovala, po těch dnech plných studeného jídla plavajícího v oleji a hranolek, které nekřupou, ale jsou jen tak nějak zvláštním způsobem hnusné.
Cesta zpět do Sofie byla ještě výživnější než ta do Plovdivu. S půlhodinovým předstihem jsme na nádraží a snažíme se získat razítko na zpáteční jízdenku. Připadám si jak na takových těch dětských stezkách, na kterých jste sbírali razítka, abyste potom na konci dostali bonbón a diplom.
Stále moc nechápu proč, ale když si koupíte zpáteční jízdenku, musíte na ní mít potvrzeno, že jste opravdu dorazili. Tato milá hra na Ostře sledované vlaky nešla tak hladce, jak by člověk očekával. Za minutu nám odjíždí vlak. Nikdo nám nerozumí. Utíkáme a prosíme strojvedoucího o slitování. Poslední vlak do Sofie nám nemůže ujet.
S bulharskou velkorysostí nám nakonec věnoval ohromnou jednu minutu času navíc. Když se nakonec všichni sejdeme ve vlaku, průvodčí nám oznamuje, že naše jízdenky nejsou platné a musíme je zaplatit znovu. Opravdu bych vám tu teď chtěla popsat, co se stalo, v čem byl problém, ale ani my, ani bulharští spolucestující moc netušili, proč by naše jízdenky neměly platit.
O čtyřicet minut gestikulací a tlumočení našich požadavků hodnou spolucestující průvodčímu později jsem usnula. Na epická vyvrcholení příběhů jsem mistr, já vím. Probudila jsem se až v Sofii, dozvěděla jsem se, že se celý problém NĚJAK vyřešil (taková řešení problémů mám nejradši) a že jsme nakonec nic navíc platit nemuseli.

Nebýt tedy bulharských vlaků, byl by ten výlet vlastně docela super. Řečí pořadu Prostřeno dávám 5 bodů z 10 za nic moc předkrm, hlavní chod, který se povedl, ale dezert a zábava byly opravdu přešlap.

Další články z Bulharska? TADY
Na začátku března Bulhaři věší tyto náramky na stromy. Nejprve je tedy tři dny nosí a poté náramky zavěsí, zatímco si něco přejí.
Dejte mi dobré jídlo a já budu spokojená. Funguje to vždycky.
Ahoj
 
Všechny články z Bulharska ZDE

6 komentářů na “FOTO: Bulharsko / 2 – Plovdiv”

  1. Dobré odpoledne… tak většina záběrů se mi líbí, ale pár z nich je vyloženě vynikajících. A sice záběry starších časů kultury.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.