Přeskočit na obsah
Domů » Kompletní itinerář týdenního roadtripu Běloruskem

Kompletní itinerář týdenního roadtripu Běloruskem

Chcete se vydat na nevšední roadtrip? Bělorusko má co nabídnout. Sdílím s vámi ozkoušený itinerář týdenní návštěvy Běloruska. Stačí si jen koupit letenky, půjčit auto a vyrazit. Čeká vás zejména západ země plus Minsk a částečně jih. Jedete?

První den – letiště – Dzjaržynskaja hara – Lida

227 km

Naše ubytování: Airbnb v Lidě

Článek s více informacemi obsahuje první a druhý den roadtripu: Bělorusko roadtrip 1 – neviditelná hora a muž se sekerou u chátrajícího zámku. My jsme přiletěli téměř večer, proto byl první den skoro jen o přejezdu na ubytování.

Co uvidíte:

Nejvyšší horu Běloruska – Dzjaržynskaja hara. Ikdyž je to spíš takový kopeček.

Nejvyšší hora Běloruska
Nejvyšší hora Běloruska

Tipy:

Při půjčování auta se nenechte nalákat na upgrade za peníze na lepší auto. My jsme si nechali původní, prodejce ale moc dobře věděl, že už není dostupné. Musel nám tedy i tak dát lepší auto – bez příplatku.

Na letišti si kupte místní SIM. Vyjde na pár desítek korun, ale mobilní data s internetem oceníte zejména kvůli navigaci a komunikaci s ubytovateli.

Nezapomeňte si vyřídit cestovní pojištění. Mělo by stačit evropské, musí na něm ale být explicitně uvedeno, že platí i v Bělorusku. Mně stačilo zavolat na pojišťovnu a doklad mi poslali (měla jsem zaplacené roční cestovní pojištění). Případně si můžete pojistku zaplatit na letišti.

Nezapomeňte se registrovat, pokud v Bělorusku trávíte více než 6 pracovních dnů. Ale pozor, jako pracovní den se zde počítá i sobota. Doporučuji si před cestou ověřit, kolik dní to momentálně je. Pokud přiletíte na mezinárodní letiště v Minsku, nemusíte mít vízum.


Ubytování jsme volili v Lidě, kde jsme si druhý den udělali i procházku.

Druhý den – Lida – Grodno

139 km

Naše ubytování: Airbnb v Grodnu

Co uvidíte:

Ráno se projdete po městečku Lida, doporučuji místní trhy. Následně je po cestě opuštěný zámek Žaludok, Ščučin a večer vás čeká Grodno. Detailněji opět v cestopisu.

Grodno za západu slunce.

Tip:

Grodno je super, určitě si na něj vyhraďte minimálně celý podvečer. Navštívit můžete Muzeum zajímavých věcí.

Třetí den – Grodno – Brest

320 km

Naše ubytování: Airbnb v Brestu

Třetí den je docela narvaný. Určitě ale nebudete litovat ani jediné zastávky.

Co uvidíte:

Ráno vyjedete z Grodna na Melovyyye Kar’yery neboli běloruské Maledivy. Zde vás vůbec nenabádám, ale po cestě budete muset projet zákazem vjezdu, podobně jako několik dalších aut, která potkáte. Následují tři zámky – Ružany, Kosova a Pružany. Pokud nemáte moc času, nejméně zajímavý je zámeček v Pružanech. Před příjezdem do Brestu můžete vidět i Kamjaněckou věž.

Detailněji tuto etapu popisuji v druhém dílu cestopisu.

Palác v Ružanech.

Tipy:

Ověřte si otevírací dobu Kamjaněcké věže, dá se jít i nahoru.

Pokud máte o den více, nedaleko Brestu je Bělověžský prales, který jsme my bohužel nestihli. Prý to ale za viděnou stojí.


Čtvrtý den – Brest – Salihorsk

338 km

Naše ubytování: Airbnb v Slutsku

Co uvidíte:

Ráno stoprocentně navšivte Brestskou pevnost. Když budete mít štěstí, uvidíte i vojenskou přehlídku. Poté vás čeká delší přejezd až do Salihorsku. Zde jsou k vidění solné doly, nás zaujala zejména chemií zbarvená voda, která přímo láká k focení (o něco méně ke koupání). Přespávali jsme u jezera nedaleko vesničky Slutsk. I tento den je sepsaný, v třetím dílu cestopisu.

Vojenská přehlídka v Brestu.
Salihorsk – Bělorusko

Tip:

Mezi solnými doly a Salihorskem je silnice, která je ohraničená bránami. Myslete na to, že se areál v 7 hodin večer zavírá a přizpůsobte tomu svůj odjezd.


Pátý den – Salihorsk – Minsk

Naše ubytování: Airbnb v Minsku

337 km

Co uvidíte:

Tento den si raději přivstaňte. Před příjezdem do Minsku toho na vás čeká hodně, včetně památek UNESCO – Mirská zámek a zámek Ňasviž. Pokud byste chtěli trochu uvolnit itinerář, dá se asi s klidným srdcem vynechat Dvorets Rdultovskikh, což je takový opuštěný palác. Před Minskem ještě uvidíte obrácený dům a momunent Moud of Glory.

Mirský zámek

Tip:

Opravdu pečlivě si zjistěte, kde máte vrátit auto. My měli v Minsku docela problém přesně trefit ulici a vjezd a málem jsme nestihli auto vrátit.


Šestý den – Minsk

22 km

Co uvidíte:

Zde už záleží čistě na vás, co vás více baví, v mapce ale najdete možnou pěší trasu, díky které byste měli vidět to hlavní. Doporučuji ale klidně nějaké úseky přejet metrem.

Nejvíc mě zaujalo asi Státní běloruské muzeum a Národní knihovna. Milovníci Harryho Pottera/koček ocení Cat museum. Je to v podstatě kočičí kavárna spojená s výstavou o Harry Potterovi.

Další den ráno jsme se ještě trochu prošli po centru a jeli na letiště.

Tip:

Na letiště vás sveze taxi. My si objednali Yandex taxi a odvezlo nás za nějakých 250 korun, což není rozhodně špatné a máte to bez větších starostí.

Kolik to celé stálo?

Nemám už bohužel celý rozpočet. Nepočítám také jídlo, jíst bychom přecejenom museli i doma. Ale odhadem (cena za osobu):

Letenka Varšava (zpáteční) – Minsk: 4000

Půjčení auta a benzín: 1500 (litr benzínu stál nějakých 15 korun)

Ubytování (průměrně 200 osoba/noc): 1000

Metro, taxi, vstupy, suvenýry a podobné výdaje: 1500

Celkově tedy celý výlet přišel na nějakých 8000. Což si myslím, že je více než dobré vzhledem k tomu, že to byl týden nabytý zážitky, v méně tradiční destinaci a s docela fajn ubytováním. Největší položku tvoří letenka, ta nám ale zase ušetřila peníze a čas s řešením víz. My letěli z Varšavy, protože jsme tam byli na Erasmu, podobně naceněné lety jsme ale viděli třeba i z Vídně.

A to je vše. Přeji vám šťastnou cestu a budu ráda, když mi dáte vědět, jak se vám trasa líbila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.