Přeskočit na obsah
Domů » Na víkend do adventního Berlína

Na víkend do adventního Berlína

Láká vás navštívit vánoční trhy v zahraničí, ale v Drážďanech a ve Vídní už jste byli? Udělejte si s námi dvoudenní výlet do Berlína. Mám pro vás tipy na krásné vánoční trhy i na tour de klasické berlínské památky, které rozhodně nesmíte při vaší návštěvě vynechat. Nechte se inspirovat.

Ulice Berlína plné stánků, svítících ozdob a všudypřítomné hřejivé nálady. Lidé se svařeným vínem v rukou proplouvají vánočními trhy, na jejich čepice dopadají sněhové vločky a v jejich uších zní známé německé koledy. Takové jsou vánoční trhy v Berlíně.

Předem vás upozorňuji, že tento článek bude plný slov vánoční trhy a svařené víno. Máte se na co těšit.

Den první

Ranní ptáče dál doskáče, z Prahy tedy odjíždíme za tmy, abychom do hlavního města Německa dorazily ještě před obědem. První den zasvěcujeme Alexanderplatzu a jeho okolí.
Na Alexanderplatzu jistojistě nelze přehlédnout 368 metrů vysokou Fernsehturm – Televizní věž. Nahoru je možno vyjet výtahem, my si ale výšiny necháváme na večer.
(Lákají vás výšky? Čtěte Berlín: velký průvodce: 5 tipů na vyhlídky)

Věž Fernsehturm

Na Alexanderplatzu je mnoho obchodů – mezi nimi i velmi oblíbený Primark, kde nakoupíte dárky nejenom druhým, ale zejména sobě (typická já). Připravte se na mnoho fyzického kontaktu s dalšími nakupujícími, zejména v období předvánočním je zde hlava na hlavě. Co by ale člověk nevydržel pro krásný batoh, trička a spoustu dalších věcí.

Ale abychom se nebavili jen o Primarku, vraťme se k tomu, kvůli čemu jsme v tento zimní čas do Berlína vyrazili. Jedny z mnoha trhů jsou přímo na Alexanderplatzu. První kolo ochutnávky svařeného vína a obdivováni všelijakých krásných ručně vyráběných dárku, ozdob a zbytečností může začít.

Další z trhů je v dohledné vzdálenosti, stačí jít směrem k Rotes Rathaus – Červené radnici – hlavní radnici Berlína, která je postavena z červených cihel, vlajka s medvědem tyčící se na její věži je vlajkou Berlína.

Zde se opět můžeme vrhnout do víru dění a projít si další vánoční trhy. Kromě toho, ti odvážnější z vás zajisté rádi absolvují pár otoček na ruském kole. Všude okolo nás to neodolatelně voní. Tu cukrem a skořicí, tu curry wurst. Všechny ty vůně a chutě se mísí, z rozpálených hrnců stoupá pára.

Nasyceny už jenom samotným dýcháním a vnímáním všech těch dobrot se vracíme na chvilku na byt a následně opět vyrážíme za dalšími zážitky. Nasvícená Braniborská brána je klasikou, kterou zkrátka nemůžeme vynechat.

Braniborská brána

A jak jsem již avizovala, čekaly nás výšiny. Budova Bundestagu je přístupna veřejnosti, můžete se tedy projít skleněnou kopulí a obdivovat nasvícené velkoměsto. Na prohlídku je potřeba se předem objednat přímo na webu Bundestagu, vyberete si tři časy, které vám vyhovují a jeden z nich vám je následně podle kapacit přidělen. K budově Bundestagu se dostanete od Braniborské brány buďto pěšky, anebo si můžete vychutnat jízdu starou soupravou metra, která jezdí na lince U55.

Bundestag je novější označení pro Reichstag – Říšský sněm. To je ta budova, o které jste si v dějepise říkali, že zfajrovala v roce 1933. Tato událost hrála do karet Adolfu Hitlerovi, který získal záminku k házení špíny na levici.

V kopuli Bundestagu

Upozorňuji vás, že vás čeká kontrola jako na letišti. Důkladná kontrola. To jsem ostatně říkala i své spolucestující, která se i přesto rozhodla, že si na střeše německého parlamentu vychutná malou lahev šumivého vína Rotkäppchen (Červená Karkulka). Rentgeny ale byly neúprosné a kamarádčinu skrytou zbraň nelítostně odhalily. Alespoň tam na nás nezapomenou.

Následovala návštěva Sony centra. Pokud budete mít štěstí, budete svědky velice zajímavé show. Čeká vás ledová královna, ohňostroje, dým, prskavky za doprovodu hudby a scénického tance. A pokud se zrovna show konat nebude, určitě vás zaujme alespoň samotná výzdoba obrovského Sony centra.

Sony Center
A jak již je mým zvykem, trávím ráda večery po boku mých hostitelů z Couchsurfingu. U pana Reinharda jsme byly již podruhé. Je to člověk s neuvěřitelným životním příběhem. Po druhé světové válce byla jeho rodina nucena opustit domov. Co všechno viděl tenkrát jako malý chlapec na vlastní oči, nezapomene nikdy.
Rozhodl se, že vystuduje gynekologii, aby mohl pomáhat ženám. Za války v Jugoslávii byl on a jeho humanitární organizace mezi prvními, které přijely pomáhat. Reinhard dokumentoval zvěrstva, která se na Balkáně děla. Pomáhal zejména znásilněným ženám, sepisoval ale také zprávy o brutálních zločinech, o vraždách malých dětí.
Vlastní dceru vychovával sám od jejích čtyř let. Před několika lety prodělal rakovinu. Stále ale pokračuje v pomoci druhým. Jeho mezinárodní organizace pomáhá momentálně nejvíce uprchlíkům a znásilněným ženám. Když jsme u něj byly poprvé – v červnu, říkal, že už nikam nevyjíždí kvůli zdravotnímu stavu. A nyní, den před našim příjezdem do Berlína, se vrátil z Kosova.
V Berlíně ale nebydlí zase tak dlouho, část svého života strávil v Hamburgu. Vzhledem k tomu, že je ale v úzkém kontaktu s lidmi z ministerstev a ambasád, potřeboval být blíže, v centru dění – v Berlíně.
Chodí spát pozdě a vstává brzy, prý kvůli tomu všemu, co viděl, nedokáže spát více než-li čtyři hodiny denně.
A pak ubytovává lidi přes Couchsurfing, víceméně dívky. Má za to, že potřebujeme chránit, zná několik nepříjemných případů ze světa Couchsurfingu. A já jej obdivuji. Za to, že dělá tento svět lepším, přestože se s ním život nemazal.
Glühwein – svařené víno

Den druhý

Vyspalé do růžova jsme vkročily do dalšího a zároveň posledního dne v Berlíně. Sedíme v U-bahnu a pozorně posloucháme. Když slyšíme, že jsme dorazily na Ostbahnhof, vystupujeme a směřujeme k mému oblíbenému místu, kterým je East Side Gallery. Galerie pod širým nebem, galerie, která vás donutí se zamyslet.
Zbytek berlínské zdi nás dělí od řeky Sprévy. Mimochodem, jedná se o nejdelší souvislý pozůstatek bývalé berlínské zdi vůbec – má zhruba 1,3 kilometru. Pomalým krokem docházíme až na konec East Side Gallery, přecházíme můj oblíbený most Oberbaumbrücke, nahlížíme do berlínské čtvrti zvané Kreuzberg a zase se vracíme, tentokrát na nástupiště na Warschauer Straße.
Válka je pouze pokračování politiky jinými prostředky

Dalším stanovištěm je Zoologischer Garten – dějiště knihy My děti ze stanice ZOO a blízké náměstí Breitscheidplatz. Vybrala jsem jej z několika důvodů. Proslýchá se, že je tu velmi pěkný vánoční trh. Kromě toho jsou naším cílem i dva kostely – polorozbořený Pamětní kostel císaře Viléma a moderní kostel stojící hned vedle.

Připomenu také jednu smutnou událost, která se tu před rokem stala. Terorista zde s nákladním vozidlem zavraždil jedenáct lidí. Na místě tragédie jsou svíčky, květiny, fotografie, plyšáci. Všichni vzpomínají na zbytečně ztracené životy.
Proč?
Místo jsme opouštěly mlčky, slova nedokázala vyjádřit naše pocity. I přesto, že se zde před rokem stalo něco tak hrozného, Breitscheidplatz se snaží ne zapomenout, ale naopak ukázat, že Berlíňané se nebojí. A tak je tu i letos vánoční trh, mnoho lidí a atmosféra srovnatelná s jakýmikoli jinými trhy, které jsme v Berlíně viděly.
Nasedáme do dvoupatrového autobusu číslo 100. Toto číslo si zapamatujte a rozhodně se svezte. Jeho trasa vede okolo ikonických míst Berlína – podél parku Tiergarten, okolo Vítězného sloupu, míjí Bundestag, Braniborskou bránu, Berlínský dóm a jeho konečná zastávka je na Alexanderplatzu. De facto uvidíte to samé, jako kdybyste si zaplatili zbytečně drahý vyhlídkový autobus.
Mám pro vás malý tip, nezapomeňte si označit jízdenku na MHD. Nějakým nedopatřením se to totiž povedlo mé kamarádce. 60 euro by asi dokázala utratit i za něco jiného, než za pokutu…
A velký tip. Pokud by se vám to přece jenom stalo, nikomu to neříkejte, ale ta pokuta, co dostanete, bude s velkou pravděpodobností neplatná, nikdy vám nepřijde. Paní revizorka se sice tvářila přísně, v závěru nám ale pošeptala, že je to hlavně takové dejme tomu divadlo pro lidi z Berlína, aby viděli, že jezdit načerno se nevyplácí.
Zároveň vás ale prosím, nezneužívejte toho a jízdenky si kupujte. V Berlíně jsem byla několikrát a nikdy mi těch blbých sedmi eur nebylo líto za celodenní jízdenku zaplatit. Očekáváme přece stejný přístup i od turistů, kteří přijedou k nám.
Samozřejmě že jsme se zastavily v Dunkin‘ Donuts
Velmi příjemná procházka vás čeká, pokud vystoupíte už u Braniborské brány a půjdete pěšky alejí Unter den Linden (lipová alej). Podél aleje můžete obdivovat Humboldtovu univerzitu, ostrov muzeí, památník Neue Wache, Berlínský dóm, či kostel Marienkirche.
Touto procházkou náš výlet skončil. Poobědvali jsme s Reinhardem, sbalily jsme si saky paky a neochotně jsme Berlín opustily. Místo smutku mou hlavou ale poletují zcela jiné myšlenky. Spřádám plány. Hm, tak kdy se zase vrátím?
Berliner Dóm – v pozadí Fernsehturm

A ještě nějaké FOTKY

Trhy na Alexanderplatzu

Krosna větší než já a maskování v podobě šály na hlavě (krosna Pinguin 55l)
Světové hodiny
Kolotoč na Alexanderplatzu
Kolotoč na Alexanderplatzu

 Trhy před Rotes Rathaus

Trhy, v pozadí věž Rotes Rathaus
Ruské kolo

Večerní procházka

Alte Kommandantur
Nasvícené stromy před Braniborskou bránou
Stromy nasvícené do barev německé vlajky
Láska

Linka U55

Linka 55
Nic se nestane samo. A jen málo věcí vydrží věčně
Poslední fotka donutu

 Potsdamer Platz – Sony Center

To je ten batoh z Primarku
Sony Center

East Side Gallery

Brežněv a Honneger. Já a foťák
Velmi podivný pán hrající na velmi podivný nástroj
Samozřejmě, že jsme mu do klobouku nějaký ten cent hodily
Miluji život
Vkusné pohlednice pro nejlepší přátele

Oberbaumbrücke

Breitscheidplatz

Must have ozdobička s krtkem. Boží
Naše dvojice u polibku, ve výtahu a já v Bundestagu
Všechny články o Berlíně na tomto blogu najdete zde > Berlín

1 komentář na “Na víkend do adventního Berlína”

  1. Panečku, to jsou krásné fotky! Naprosto s tebou souhlasím, ta místa jsou must see! 🙂 V Berlíně jsem byla tenhle víkend a moc jsem si to užila, i když je pravda, že jsem se snažila všechno zvládnout za světla. I když i noc má zřejmě své kouzlo. 🙂 Taky jsem něco nafotila, mám to v posledním článku.

    Nádhera, nádhera! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.