Přeskočit na obsah
Domů » Kam v Pobaltí – itinerář týdenního roadtripu

Kam v Pobaltí – itinerář týdenního roadtripu

Nekonečné roviny, husté lesy a chladný mořský vzduch. Nebo také středověké památky, panelové domy a spoustu muzeí. Zkrátka pro každého to, co jej baví. My jsme pojali cestu Pobaltím jako mix všeho. Pepř i sůl. A nyní se můžete naší trasou inspirovat i vy.

V itineráři najdete tipy na místa, na cestu, ubytování i praktické poznámky. Spočítáme si také, na kolik vás podobný výlet může přijít. V rámci vašeho výletu možná budete mít více času. Proto jsem text doplnila i tzv. body Pobaltí +, což jsou místa, o která byste si mohli váš výlet rozšířit, pokud byste na to měli prostor.

V mapce výše vidíte naši trasu, není asi nutné ji dávat až z Česka. Ať už ale pojedete odkudkoli, doporučuji se místo cesty na jeden zátah zdržet alespoň den ve Varšavě.

Během jednoho dne stihnete: Muzeum dějin polských Židů nebo Muzeum varšavského povstání, vyhlídku na Paláci nauky a kultury, Muzeum neonů i procházku Starým městem. Večer pak můžete zajít na jedno do hospody Nora, případně na nevšední mixy panáků do baru Żyrafa.

Nejlepší na Polsku jsou všudypřítomné jídelny, které mají v názvu Bar Mleczny. Najdete zde typická polská jídla, najíte se zde většinou do stovky. Vyzkoušejte zejména pierogi, zupu pomidorowou, či polévku žurek. A k tomu jako pití kompot – kompotovou šťávu. Je asi tak běžná, jako je běžné si u nás dát k obědu točenou kofolu.

První den – Kaunas

První den přijedete do Kaunasu. Jedná se o – na poměry Pobaltí – větší město, kde je určitě celý den co dělat.

Kaunaský hrad – fotka z naší podzimní návštěvy v roce 2019.

Protože každého baví něco, vytvořila jsem vám tuto mapku s různými zajímavými body v Kaunasu. Najdete zde architektonické a vojenské památky, parky i muzeum letectví. Všechno do jednoho dne spíše nevmněstnáte, takže doporučuji vybírat podle toho, co vás nejvíce láká. Určitě ale nevynechejte Kaunaský hrad, od kterého je i pěkný výhled na soutok řek Němen a Neris.

Pobaltí + Nedaleko Kaunasu je námořní městečko Klajpeda, kde můžete strávit hezký den u moře. Zároveň je jen nedaleko Liepaja, kde lze zabookovat přespání v bývalém vězení.

Druhý den – Hora křížů, Rundale

Druhý den je ve znamení dvou zastávek před cestou do Rigy. Hora křížů je zajímavá pro svoji historii.

Zámek Rundale podle nás byl super zastávkou zejména díky krásným zahradám, kde najdete mnoho altánků, pěkných zákoutí a také dobrou zmrzlinu.

U vstupu do zahrad stojí kontrolor lístků. Má to ale opravdu docela na háku.

„Do you need to see our ISIC card?“

„I mean, I don’t give a shit. I will get paid anyway.“

Třetí den – Riga

Objevování Rigy jsme začali na jejím okraji, tedy v Motor museum. Jedná se o snad nejlepší automuzeum, co jsem kdy viděla (a že jsem jich pár navštívila). Určitě se vyplatí sem zajet. Kromě strojů je zde spoustu interaktivnách a zábavných prvků. Po prvotním nadšení nás Riga lehce zklamala. Z části asi i kvůli upršenému počasí, které nám nedovolilo si procházku tolik užít.

Jsou zde dvě bezplatná muzea: Muzeum KGB a Muzeum okupace. Do Muzea KGB se ale podle nás vyplatí jít jenom s placeným průvodcem, jinak je to celkem o ničem. Muzeum okupace je pak zajímavé, pokud rádi čtete hodně textu, jinak vás ani ani nemá čím zaujmout.

Bydlíme v Second House from the River. Překvapil nás silný smrad na chodbě, bydlení ve sklepě a opravdu špinavá umyvadla. Majitel je sice milý, ale znovu bych se zde neubytovala.

Samotné město pak místy připomíná Prahu, díky různým uličkám a starým domům a za projití určitě stojí. Večer je pak za odměnu stoprocetně super navštívit pivnici Folkklubs, kde najdete na čepu velké množství různých lokálních piv za přijatelné ceny.

Dnešní den se nesl ve znamení značného zpruzení celé posádky. Je hnusně, ubytování je hnusné, muzea v centru nic moc. Zlepšil to až rebarborový kyseláč při večerní návštěvě hospody.

Níže opět přikládám mapku s místy, která by vás mohla v Rize zaujmout.

Čtvrtý den – Pärnu, Tallinn

Po cestě do Tallinnu jsme si udělali přestávku v „letovisku“ Pärnu. Zrovna tedy foukalo a pršelo, takže koupačka v moři neproběhla, i tak jsme zde hodinku strávili a krásně se protáhli a odpočali si.

Po zemi se plíží písek. Na pláži fouká a vítr jej odnáší s sebou. Šlehá nás do kotníků. Je chladno, prší, nikdo se nekoupe.

Samotný Tallinn za nás byl zatím tou nejlepší zastávkou. Alespoň já jsem byla ze starého města nadšená. Sice jsme zde neplánovaně museli zůstat a dál jsme v roadtripu nepokračovali (a domů jsme jeli na odtahovce), alespoň jsme ale v hlavním městě Estonska mohli strávit více času.

Díky tomu jsme objevili i Námořní muzeum, kde jsme spolu s přístavem strávili snad půl dne. A je tu skvělý vintage sekáč Humana, kde jsme taky pár EUR nechali.

Pohled na historické jádro Tallinnu.

Na mapce najdete místa, která navštívit. Doporučuji hlavně zmiňované Námořní muzeum, staré město a opuštěnou olympijskou halu Linnahall. Milovníci koček ocení kočičí kavárnu Nuri a hladoví turisté rodinnou restauraci Torokse Talupood-Kohvik nedaleko přístavu.

Pobaltí + Pokud máte čas, lze z Tallinnu vyrazit trajektem na jednodenní výlet do finských Helsinek nebo ruského Petrohradu.

Cílem Čechů bývá občas i jedno městečko na severu Estonska. Není až tak zajímavé, pokud tedy nepočítáme název. Ten je stejný, jako jedno české hanlivé slovo.

Proč se naše návštěva Tallinnu protáhla? Před příjezdem nám začalo škubat auto a rozsvítila se kontrolka, která nás posílá do servisu. Ten má ale na minimálně týden dopředu plno a nemůže nás přijmout. Měníme tedy plány. Do Tallinnu jede odtahovka a my mezitím zůstáváme v Estonsku.

Pátý a šestý den – Tartu, Rēzekne

Následující dva dny přidávám na základě našeho itineráře. Kvůli závadě na autě jsme se tam bohužel sami nepodívali, takže nemohu ručit za to, jak by tato místa reálně vypadala.

Po cestě jsme měli v plánu vidět Tartu, které je druhým největším městem Estonska. Zde by se pohodlně dal strávit celý den. Zaujme zdejší muzeum umění nebo AHHA (vědecký park), ale také zřícenina katedrály a historické jádro města. Můžete navštívit také dům vzhůru nohama (Tagurpidi Maja) nebo nespočet muzeí (tisku, národní muzeum, muzeum hraček,…).

Po cestě do Vilniusu jsme měli v plánu zkrátka zastavit tam, kde nás to zaujme. Po cestě se nám ale líbili megafony v lese, jediná kočičí kavárna v Lotyšsku (Kotoffski) nebo pevnost Daugavpils.

Pobaltí + Pokud se chcete podívat do Ruska jedinou cestou, kde nemusíte mít vízum ani se nikde hlásit, je tu jedna možnost. Můžete přejet mezi dvěma estonskými městy, silnice, která je ale spojuje, vede Ruskem. Silnice má zhruba 2 kilometry a nesmíte vytoupit, zastavit a sbírat houby. Pokud tyto podmínky dodržíte, můžete silnicí projet.

Sedmý den – Vilnius

V rámci našeho roadtripu jsme sice do Vilniusu nedojeli, naštěstí jsme se ale do něj podívali už před dvěma lety. Pokud bych měla vybrat jednu věc, kterou byste neměli vynechat, jednalo by se bezpochyby o návštěvu samozvané republiky Užupis. Jedná se o uměleckou čtvrť, kde dokonce můžete dostat i razítko do pasu. Najdete zde spoustu dobrých alternativních podniků.

Po cestě z Vilniusu bych ještě doporučila udělat si zajížďku na vodní hrad Trakai. ZA 5 EUR se můžete svézt i lodí okolo hradu.

Litevský hrad Trakai patří mezi místa, která stojí za to vidět

Obecné tipy na cesty

Nepodceňte pojištění auta, zejména v případě delšího roadtripu. Nám se pojistka vyplatila, díky ní jsme měli odtah z Tallinnu bezplatně a k tomu i jednu noc v hotelu. Pojišťovali jsme u Europ Assistance za 550 korun na měsíc.

Mezi aplikace a stránky, které využívám, patří:

Ubytování: Booking, Airbnb, Couchsurfing, RMK (přístřešky a kempy v Estonsku)

Cesta: Waze (navigace), Park4Night (tipy na místa vhodná pro spaní v autě, ale i tipy obecně na parkoviště), Jakdojade (pro MHD v Polsku), Uber a Bolt (doprava po městě)

Jídlo: McDonalds (přepne se v každé zemi a nabídne vám lokální slevové kupony #lowcostcestování)

Další: Google překladač (zejména v aplikaci možnost přeložit text na fotce, ideální pro překlad nabídky v restauracích), Tečka (Covid certifikát vždy po ruce), Drozd (registrace vaší cesty pro případ nouze).

Naše ubytování, která bych doporučila (pro nenáročné):

Varšava: Good Night

Polsko-litevské hranice: Noclegi Pod Borkiem

Jelgava (Lotyšsko): Luena

Riga: Second house from the river – nedoporučuji

Tallinn: Viru Backpackers Hostel

Kolik stojí týden v Pobaltí?

Celkově má trasa v našem případě z Brna 3200 kilometrů. Dálnice se nikde po cestě neplatí, kromě Česka, takže tady ušetříte. Tankování je zhruba na 3-4 nádrže – odhadem tedy mezi 5-6 tisíci, záleží ale samozřejmě na spotřebě.

Jízdenky na MHD: denní v Rize 5 EUR (ale pokud neprší, je to opravdu zbytečné), denní studentská ve Varšavě 7,5 ZŁ (tady se naopak hodí).

Ubytování v hostelech a hotelech nás vyšlo v průměru na 300 korun na noc na osobu. Jídlo nás vyšlo na podobné částky, jako bychom zaplatili doma, takže jej do rozpočtu nedávám.

Vstupy do muzeí jsou hodně volitelné. Pokud tedy počítám pouze dopravu, ubytování a jízdenky, tak bychom ve třech na jednoho zaplatili 4000 za týden cestování. (Naše částka je ještě nižší, protože jsme druhou půlku cesty jeli na odtahovce). A to už si myslím, že je velmi dostupná částka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.