Přeskočit na obsah
Domů » Směr sever: Stopem ze Švédska do Norska

Směr sever: Stopem ze Švédska do Norska

Ujely jsme 2457 kilometrů stopem ze švédského Göteborgu až do norského Trondheimu. Přečtěte si pořádné letní dobrodružství dvou studentek žurnalistiky, které vyrazily bez plánu a příprav do Skandinávie.

Hotel letiště

Před odjezdem do Norska zvažuji, jak detailně seznámím mamku s tím, co vlastně daleko na severu hodláme s kamarádkou Julčou dělat. Opatrně oznamuji, že autobusy a vlaky jsou drahé. Reakce mamky mě překvapí. Zeptá se, jak je to v Norsku se stopováním. Tato otázka je pro mě zároveň i souhlasem. Teď můžu říkat, že stopování bylo vĺastně její nápad. Byla to přece ona, kdo to řekl jako první.

Naše letadlo odlétá brzy ráno z Krakowa. Což znamená výpravu do Polska s dostatečným předstihem a samozřejmě luxusní ubytování v podobě lavičky na letišti. Se spaním na letišti už máme s Julčou zkušenosti z Bratislavy a Burgasu, skoro bych za chvíli mohla sepsat příručku pro homeless cestovatele s tipy na nejlepší zákoutí.

Zvedni palec

Göteborg, půl jedenácté ráno, krásných dvacet stupňů Celsia. Teplota, kvůli které se sem vyplatilo letět. Míříme k silnici. Zatímco já už se stopováním nějaké zkušenosti mám (z Islandu), Julča je úplný nováček. Deset minut se odhodláváme, pak zvedáme palce. Čekání netrvá dlouho. Šedesátiletá potetovaná rudovlasá Švédka nás veze do centra města. Mezitím nám vypráví o tom, jak nějaký čas učila v Jižní Americe. A já už mám opět ten blažený pocit, jedinečný, který zažívám jen při stopování. Poslouchám životní příběhy cizích lidí, pomíjivý okamžik, který vždy trvá jen několik kilometrů.

V Göteborgu se konečně nasnídáme a posedíme v jedné z krásných čtvrtí jménem Haga. První zranění tohoto výletu poněkud ničí jinak klidnou a idylickou atmosféru. Lidé jako já mají tu smůlu, že ať si udělají cokoli, povede se jim to zcela bizarním a nepředvídatelným způsobem. Mě už tedy ani nepřekvapuje, když si omylem rozříznu zápěstí. Vlastním nehtem. Kapky krve ale začátek výletu nezkazí. Procházíme se kolem Rybího kostela, jak místní říkají rybímu trhu. Stavba připomíná svatostánek a dokonce už se v něm i pár lidí z recese vzalo.

Další zastávkou je přístav a námořní muzeum Maritiman, kotví zde i staré válečné lodě a obrovský dřevěný koráb, kterým sem jistojistě připluli nějací piráti.

Kudy do Norska

Pomalu nám dochází jedna nepříjemnost, která se se stopováním pojí. Moje zásada číslo jedna – vyhýbat se městům. Čím více v centru města jste, tím hůře se budete dostávat pryč. Volíme asi dva kilometry vzdálenou benzínku, ze které chceme odstopovat. Kdo mohl tušit, že tam bude lidu a autoprázdno. Perfektní místo vypadá jinak.

V tento okamžik začíná naše bolestivé a nekonečné putování po göteborských čerpacích stanicích na okraji města. K další jsou to jen dva kilometry, tam jsme hned. Jdeme. Tuhle větu jsme si řekly ještě asi tak čtyřikrát. Krásná procházka industiální částí města vedla k jisté deziluzi. Copak tu nemají ani jednu benzínku, ke které by někdo přijel? Okraj Göteborgu by byl ideálním místem pro hospodského z Cimrmanovy Hospody na mýtince. Kdyby si tu otevřel hospodu, rozhodně by se nemusel bát, že by mu tam chodili lidi.

Po dvanácti kilometrech přicházíme na samotný okraj Göteborgu, od okraje světa se liší jenom tím, že je tu McDonald. Slušný provoz, sem tam nějaké norské auto, tohle půjde dobře, pomyslím si přemotivovaně. Představu rychlého úniku ze Švédska naruší fakt, že nám nikdo nechce zastavit. Dvě a půl hodiny.

Podařilo se

Nakonec nás jeden pán odváží asi deset kilometrů za město. To se ukazuje jako nejlepší dobrý skutek dne, protože nečekáme ani pět minut a už se zase vezeme. Čtveřice Nizozemců otevírá boční dveře dodávky. „Nemáme teda už žádnou volnou sedačku, ale pokud vám to nevadí, máme vzadu udělanou postel, tak si můžete sednout tam.“ Noční můra všech, kteří se poutají, i když před domem přeparkovávají auto. Nám to ale nevadí, kdo ví, kolikrát ještě na tomto výletě budeme ležet na měkké posteli.

Vysazují nás na benzinové pumpě kousek před hranicemi. Kdyby nás náhodou někdo kontroloval, asi bychom jen těžko vysvětlovaly, kde jsou naše sedačky.
Mám žízeň, jdu si koupit pití. Mé šetřivé já pláče. Osmdesát korun za vodu. Konfrontace s drsnou realitou. A to ještě ani nejsme v Norsku. Zatím.

„Vezmu vás před hranice,“ nabízí zhruba čtyřicetiletý řidič Volva. Nakonec ale slovo nedodržel a dovezl nás až do Norska. „Já teď jedu do Haldenu, vy do Fredrikstadu. Mám nápad. Můžete teď jet se mnou, já si doma udělám nějakou práci a vy si zatím projdete město. A já vás za hodinu zase vyzvednu.“ Dohodnuto.

K našemu překvapení se řidič za hodinu doopravdy vrací, aby si kvůli nám zajel asi 50 kilometrů. Nejprve nás ale vzal na opevnění nad Haldenem. Právě zapadá slunce, paprsky se odráží od vodní hladiny. Fotogenické, krásné.

Ezodoupě

Ve Fredrikstadu bydlíme přes Couchsurfing. Ve dveřích stojí mladík, bez bot, v ethno oblečení. Dům je provoněný vonnými tyčinkami. Soeren se zajímá o meditaci a poznávání sebe samého. Chvilku si říkám, do jakého ezodoupěte jsem se to zase dostala. Místo předsudků jsem se ale rozhodla, že se chci dozvědět více a pochopit. V závěru jsme vedli velmi zajímavý rozhovor. O něčem, o čem jsem ještě nikdy s nikým otevřeně nemluvila.

A ráno? Procházíme se důmyslně rozplánovaných městem. Ulice z leteckého pohledu tvoří pravidelnou kytici, podobně jako tomu je třeba v Terezíně.
V deset u našeho přechodného bydliště stojí auto. Náš včerejší řidič měl dnes cestu do Osla stejně jako my a nabídl nám, že nás dnes může vyzvednout. Přesně ten člověk, který nám ještě včera tvrdil, že nás může odvézt jen k hranicím. Jsme děti štěstěny.

Trasa – první den

Tipy pro vás

Göteborg

Co vidět v Göteborgu: Námořní muzeum Maritiman, čtvrť Haga, Rybí kostel
Jak odstopovat do Norska: Nemá cenu zkoušet stopovat z města, ani z benzinových pump v okrajových částech. Nejlepší je benzínka na Stigs center, jezdí tam i autobus, takže si ušetříte pár kroků, když na ni vyrazíte rovnou. I přesto, že je to nejlepší spot, jsme čekaly 2,5 hodiny.

Halden

Co vidět v Haldenu: My si prošly centrum, poseděly jsme v přístavu a vyrazily jsme na pevnost Fredriksten nad městem.

x

Fredrikstad

Co vidět ve Fredrikstadu: Historické jádro určité stojí za projití. Dále můžete zdarma využít dva různé trajekty, jeden vás jen převeze přes řeku, druhý je spíše vyhlídková plavba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.