Přeskočit na obsah
Domů » Vyražte na Ukrajinu, tip na víkend ve Lvově

Vyražte na Ukrajinu, tip na víkend ve Lvově

Letos jsem měla to štěstí, že už jsem se podruhé podívala na Ukrajinu. Ta země mě neskutečně překvapuje a neuvěřitelně mě baví. Proto bych si pro vás ráda připravila pár článků s tipy i se zážitky z mých cest. Dneska začněme základními informacemi, díky kterým si užijete víkend ve Lvově.

Doprava

Do Lvova můžete buďto letět s nízkonákladovkami z Bratislavy nebo Krakowa, nebo můžete vyrazit autobusem/vlakem.

Za mě můžu doporučit Leo Express. Vlak vyjíždí z Prahy a jede přes Pardubice a Ostravu. V Krakowě na vás bude čekat autobus, který vás doveze až do centra Lvova. Cestou tam počítejte s kontrolou na hranicích, která bývá zhruba dvě hodiny dlouhá. Vyjeli jsme v 19:27 z Ostravy-Svinov a druhý den ráno v osm jsme byli na místě.

skvělé místo na nohy v bussiness třídě Leo Expressu

U cesty zpět bych už příště asi zvažovala letadlo. Při přejezdu hranic směrem z Ukrajiny jsou totiž kontroly mnohem přísnější a důkladnější. Čeká vás několikahodinové čekání. My jsme na hranicích strávili s naším autobusem dohromady více než šest hodin. Několikrát budete ukazovat pas a zavazadla, vždy po pár hodinách, takže se ani pořádně nevyspíte, jelikož vás každé dvě hodiny někdo vzbudí.

Co si pamatuju z letiště v Kyjevě, kde jsme byli v únoru, kontrola proběhla úplně stejně jako na jakémkoli jiném letišti a takhle dlouho tam člověk určitě nečeká. Navíc je letadlo mnohem rychlejší.
Cesta zpět autobusem zabrala nějakých 16 hodin. Jela jsem se společností Transtempo, jelikož mi vyhovoval čas odjezdu. Kdybych si ale mohla více vybírat, jela bych asi zase Leo Expressem.

Jediná věc, na kterou si je dobré dát pozor. Můj autobus měl mít podle jízdenky odjezd v 1:00, ale odjeli jsme už v 00:50. Podle jejich jízdního řádu měl autobus skutečně v tento čas odjet. Nechápu tedy, proč na mé jízdence byl čas jiný. Doporučuji si to pohlídat a být raději na místě dřív. Jo a taky jsme měli místenku dva lidé na jedno místo…

Cena:

tam – ze Svinova za 828,- bussiness třída (je od normální dražší jen asi o stovku a stojí to za to, když člověk jede delší vzdálenost, dostanete jídlo, pití a hodně místa na nohy)

zpět – ze Lvova do Brna za 945,- s dopravcem Transtempo

(ceny můžou být o trochu nižší, protože jsem ještě student)

Peníze

Na Ukrajině se platí UAH – ukrajinskými
hřivnami. Nevyplatí se vyměnit si v Česku CZK na hřivny kvůli poměrně
nevýhodnému kurzu. Lepší je si přivézt na Ukrajinu eura či dolary. Co se
týče směny, nemusíte mít strach, že by vás někdo obral tak, jako se
tomu děje dost často v pražských směnárnách. Podívejte se před odjezdem
na ideální kurz a poté zajděte do směnárny, která bude nabízet co
nejbližší sumu. Než směňuji, ukážu směnárníkovi, kolik chci vyměnit a on
mi na kalkulačce ukáže, kolik dostanu. Obvykle si ještě směnu
přepočítám na kalkulačce v telefonu. Nemám zatím zkušenost, že by
částka neodpovídala.

SIM karta

Tento bod možná některé z
vás překvapí. Na Ukrajině samozřejmě nefunguje volání, SMS a data za
stejné ceny, jako v ČR, jak je tomu u jiných evropských zemí. Proto by
se vám zejména internet v mobilu prodražil. Na Ukrajině seženete
neomezený internet už za 60 UAH (cca 60 korun, záleží na kurzu). Stačí
zajít na pobočku některého z operátorů (Kyivstar, Vodafone,…) nebo si
SIM kartu koupit třeba v trafice. Určitě doporučuj.

Kde jíst

Ve Lvově jsme byli ve třech různých restauracích, jednu z nich znám už z Kyjeva, další dvě jsou nový objev.

Puzata Hata

Tohle místo je geniální. Za málo peněz se najíte k prasknutí. Ale co je na tom nejlepší, v Puzatě mají typická ukrajinská jídla. Funguje to tu jako v bufetu, vyberete si předkrm, zákusek, hlavní jídlo, přílohu, všechny talířky si dáte na tác a jdete k pokladně. Ještě se mi nestalo, že bych platila víc než 100 UAH a to jsem si vždycky nabrala všechno, na co jsem měla chuť. Puzata je skvělé místo na snídani i na oběd, ochutnáte tu spoustu místních jídel a budete se sem pořád vracet tak jako já.

Kryivka

Ťukáme na dřevěné nenápadné dveře. Otevírá nám muž ve vojenském oblečení, v ruce zbraň. Čeká. „Slava Ukrajině,“ říkáme heslo. Správně. Míříme kamsi do podzemního bunkru, všude je přítmí, vlastenecké plakáty a vojenské vybavení. Právě se nacházíme v tajné restauraci Kryivka, která se tematicky zaměřuje na Ukrajinu. Ceny za jídlo jsou opět velmi přijatelné a chuťově super. Při východu z bunkru se dostáváme na dvorek s podivnou instalací s autem a dále procházíme obchodem s autentickými suvenýry přímo této restaurace.

The Most Expensive Galician Restaurant

Další zajímavá restaurace o sobě tvrdí, že je nejdražší ve Lvově. Když do ni přicházíte, musíte zaklepat na na první pohled zcela obyčejné dveře. Otevře vám starší pán a vy se ocitnete v celkem prostém malém bytě. Na plotně jsu brambory uvařené ve slupce, v kleci je malý králík. Takhle přece nevypadá drahá restaurace. Když pána přesvědčíte, pustí vás dalšími dveřmi do opravdové restaurace. Ceny jsou zde vysoké, vše v menu stojí desetkrát víc, než je ve Lvově běžné. Proto musíte jednu nulu na konci ceny škrtnout, poté dostanete reálnou cenu, kterou zaplatíte. A rázem už to nevypadá vůbec dramaticky.
Jídlo je skvělé, ale co mě vážně nadchlo, byl záchod. Vypadá totiž jako trůn. TRŮN.

Ubytování

Co se týče ubytování, já jsem jej neřešila, jelikož jsem měla domluvené bydlení mimo Lvov. Každopádně, stejně tak jako všude na Ukrajině, i ve Lvově je ubytování velmi levné. Za noc v hostelu počítejte s částkami začínajícími okolo 200 korun, za 400 korun je možné sehnat i samostatný pokoj pro dva v hostelu, takže jej nebude ani muset s nikým sdílet. Ubytování hledám klasicky přes Booking.com, ale lze se podívat i na Airbnb (za registraci přes TENTO ODKAZ získáš 594 korun na první ubytování), případně zkusit Couchsurfing.

To by za mě bylo zatím vše nejdůležitější pro vaše cesty. V přístím článku už se můžete těšit i na nějaké zážitky ze setkání s místními na ukrajinském venkově nebo z projížďky starou Ladou kamsi do neznáma do lesa. A samozřejmě i na tipy, co vidět ve Lvově.

4 komentáře na “Vyražte na Ukrajinu, tip na víkend ve Lvově”

  1. Tvé tipy na cestování jsou skvělé, protože obsahují tolik praktických informací! Už se těším, až budu mít čas a peníze (ale hlavně ten čas) někam vyrazit a využít u toho pár tvých tipů. 🙂

    1. Děkuju, to mě těší. Ukrajina naštěstí není drahá destinace. Kolikrát ale vím, že naít si čas je to nejtěžší.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.