Přeskočit na obsah
Domů » Více než 40 užitečných odkazů pro vaše cesty

Více než 40 užitečných odkazů pro vaše cesty

Při cestování používám mnoho aplikací, webů, které mi podstatně ulehčují plánování i následný pobyt v cizí zemi. Jste připraveni na nálož odkazů? Pojďme na to!

Letenky a jízdenky

Pro mě každá cesta začíná jízdenku/letenkou. Obvykle totiž nemám přímo vybrané, kam se vydám, vše záleží jen na tom, kam zrovna bude levná letenka/jízdenka.

Tipy na levné letenky/jízdenky

Pokud slýcháte o neuvěřitelně levných letenkách a rádi byste také nějakou takovou ulovili, doporučuji vám sledovat tyto weby. I několikrát denně se na nich objeví tipy na to nejlevnější, co se dá sehnat!
honzovyletenky.cz
cestujlevne.cz
zaletsi.cz

Letenky

Pokud máte přímo vysněnou destinaci a hledáte nejlevnější letenku, jsou tu azair.cz a skyscanner.com.
Já mám v oblibě hlavně azair, můžete si i nastavit, že vám je jedno kam poletíte a kdy poletíte. Pak vám vyjedou ty nejlevnější letenky a je jen na vás, pro kterou se rozhodnete; Brusel za 900 nebo Itálie za 1000?
Líbí se mi i funkce, kdy si nastavíte, kolik dní chcete na přestup. Pokud si dáte na přestup třeba dva dny, můžete navštívit i jiné místo, než vaši cílovou destinaci a vidět tak mnohem více.

tip: Nezapomeňte, že nízkonákladové letecké společnosti nemají obvykle v ceně kufr. Buďto tedy vyražte jen s příručním zavazadlem nebo si kufr připlaťte. Také si hlídejte, aby vás pak ona levná letenka nevyšla dráž, než-li letenka původně dražší u jiné společnosti, která už ale kufr v ceně má. U přestupů pak počítejte s tím, že co letenka, to poplatek za kufr.

Jízdenky

Zde budu mluvit hlavně o zkušenosti s RegioJetem. Do Varšavy jsem jela za necelých 350 korun díky tomu, že pravidelně sleduji jejich Akční nabídky. Velmi často se objevují skvělé ceny, kterým nelze odolat. Na jízdenky je pak i FlixBus anebo legendární PolskiBus, který mívá tak výrazné slevy, že zpáteční jízdenky sežene v řádu desítek korun, pokud máte štěstí.
jizdenky.regiojet.cz
flixbus.cz
polskibus.com

Mapy

Stáhněte si off-line mapu, ať pak nemusíte vzdálenosti měřit pravítkem… Berlín 2017

Mapy.cz mi ukázal kamarád a nedám na ně dopustit. Aplikace totiž nabízí ke stažení offline mapy evropských států. Jsou v nich i drobné cesty, které třeba na google mapách ani nemám (třeba ta, která vede k naší islandské farmě).

Na Google mapách oceňuji možnost zobrazení nejbližších kaváren, restaurací,… a to i s referencemi a fotkami! Vybrat si tak místo, kde se člověk nají, není vůbec složité.

Wapp je aplikace, kterou používám na Islandu. Nabídne vám mapu celého ostrova a na ní jsou vyznačená zajímavá místa i s popiskem a fotkami. Můžete si také nechat ukázat, jaká místa máte momentálně nejblíž. A pokud si zaplatíte trasu, Wapp vás provede tak, aby vám nic zajímavého neuniklo. Obvykle totiž využívá méně nápadné cesty, kterých byste si sami asi ani nevšimli.

Ubytování

Krásný byt přes Couchsurfing – Varšava 2016

Ať už preferujete jakoukoli formu ubytování, není problém si vybrat z mnoha způsobů, jak strávit vaši noc na cestách. Hotel, byt nebo vám stačí matrace na zemi?

couchsurfing.com
Couchsurfing používám téměř vždy, když cestuji. Jedná se o bydlení zdarma. Někdy dostanete vlastní pokoj, jindy spíte na zemi na nafukovací matraci. Přidanou hodnotou služby je, že se setkáte přímo s místními. Ti s vámi rádi stráví svůj čas a ukáží vám to, co by normální turista nikdy neobjevil nebo vás alespoň zásobují tipy. A vše doprovází příjemné hovory o cestování, životě a zkrátka o všem, o čem vás napadne s hostitelem mluvit.

airbnb.com
Pokud chcete trochu více soukromí, je tu airbnb, kde si můžete krátkodobě pronajmout pokoj nebo i celý dům. Oproti klasickým hotelům je levnější.

booking.com
Na tomto webu najdete široký výběr hotelů, hostelů. Můžete si nastavit maximální cenu a nechat si hotely seřadit třeba od nejlevnějších.

(PS: máte ode mě 10% slevu na vaši první rezervaci, stačí se registrovat přes dokaz výše)

Fotky a pohledy

Papírové radosti – Berlín 2015

Pro mě je nedílnou součástí cestování i focení. Po návratu domů obvykle fotky vyvolávám, vytvářím fotoalba. Co všechno používám?

Megapixel.cz
Chcete si pořídit zrcadlovku a nevadí vám, že je použitá? Před rokem jsem si na Megapixelu koupila bazarové tělo Canon EOS 1000D. Měla jsem před cestou do Varšavy a můj Canon 100D byl na reklamaci. A odjet bez zrcadlovky? Nemyslitelné. Za bazarový 1000D jsem dala 3500! (A fotky najdete v například článku S kanónem ve Varšavě).
Velkým plusem bylo, že jsem dostala 6 měsíců záruku, to vám přecejenom někdo na Bazoši nedá.

Když si seženete nějaký levnější objektiv, třeba padesátku nebo i setový objektiv 18-55 mm, můžete se dostat k focení zrcadlovkou za pár korun.

Časem buďto zjistíte, že vás focení baví a pořídíte si lepší výbavu, nebo se vám bude foťák válet ve skříni, ale neproděláte desítky tisíc.

24print.cz
Chcete potěšit rodinu pohledem? Můžete samozřejmě koupit pohled na místě a poslat ho klasicky, ne vždy to ale jde (zavřená pošta nebo jste třeba na farmě na Islandu, kde si pohled prostě nekoupíte). Pak je tu jedna skvělá možnost, existuje spousta aplikací, kde si můžete vytvořit pohled z vlastní fotky. Já ale volím 24print.

Narozdíl od jiných aplikací je totiž služba hodně levná, pohled i s odesláním stojí 14,90,-! Můžete i naplánovat den, kdy má být pohled odeslán, což se mi líbí, jelikož díky tomu přijde pohled dané osobě například přesně v den narozenin.
Samozřejmě, že ručně psaný pohled se známkou má své kouzlo, pokud ale není jiná možnost, posílám pohledy touto cestou.

vyvolej.to
Když už se člověk vrátí a chce si vyvolat fotky, je tu vyvolej.to. Na této stránce je skvělé, že jdou vyvolat i fotky z Instagramu, které by vám jinde nevzali kvůli nízkému rozlišení. A navíc fotky vypadají jako vyfocené polaroidem!

saal-digital.cz
Pokud toužíte po něčem luxusním a rádi si připlatíte za fotoknihu, mohu doporušit Saal Digital. Více o jejich fotoknihách zde.

Instagram
Instagram je samozřejmě skvělý na sdílení fotek a nemusím vám jej asi představovat. Kromě sdílení je ale dobrý i na pozorování. Chcete se vydat na nějaké místo, dejme tomu vodopády. Jenže google je plný krásných propagačních fotek, které vás už několikrát nalákaly na místo, které v závěru zase tak úžasné nebylo.

Dost často tedy na instagramu ve vyhledávání najdu místo, na které mířím a prohlédnu si fotky od lidí, kteří tam byli přede mnou. Vidím, jestli je to tam samý turista, jak úžasný onen vodopád vlastně je,… A jsou to fotky, které nejsou určené k propagaci, ale jsou prostě a jednoduše upřímné, jelikož mají za cíl hlavně ukázat přátelům, že daná osoba někde byla.

tip: Prohlédněte si i články, kde najdete spoustu tipů, jak naložit s fotkami Jak si uchovat vzpomínky (vyvolávání fotek, tvorba fotoalb, cestovatelských zápisníků), Jak využít bloky a zápisníky

Au-pair

Au-pair na Islandu – 2017

aupairworld.com
Práci au-pair jsem si chtěla najít sama a podařilo se mi najít tuto skvělou stránku. Při registraci si vyplníte profil, jakými jazyky mluvíte, jestli máte řidičák, jestli kouříte, chcete dělat i domácí práce, jak staré by měli být děti a jaké země byste teoreticky brali.

Doporučuji vše vyplnit pečlivě a hodně se rozepsat. Poté můžete využít funkce rychlého vyhledávání, kdy vám vyjedou profily rodin, které splňují vaše požadavky. Stačí je oslovit. Můžete poslat automatickou zprávu, že máte zájem, ale je lepší se rozepsat a napsat něco originálního.
Stejně tak mohou i rodiny oslovit vás.
Já jsem získala práci po dvou týdnech, kdy mě oslovila moje islandská rodina, dali jsme Skype a bylo jasno.

Za registraci nic jako au-pair neplatíte, platí jen rodiny .

Facebookové skupiny

Chybí vám Česko? Spojte se s krajany!

Girls LOVE travel
Mezinárodní skupina určená ženám na cestách, která má téměř 400 tisíc členů! Sdílí se zde tipy na cestování, zajímavé články, fotky, můžete zde najít cestovatelky, které jsou na stejném místě jako vy a můžete se sejít. Za mě jedna z nejlepších skupin, doporučuji se přidat. Jen je tedy bohužel jen pro něžné pohlaví.

Cestování, spolucestování, cestovatelská seznamka
Na začátku obrovská parta nadšených lidí, teď je týden do odjezdu a najednou vlastně nikdo nemůže. Pokud chcete najít společnost na cesty, zkuste tuto skupinu.  Na druhou stranu – pokud byste rádi někam vyrazili a je vám jedno kam, můžete zde najít lidi, kteří hledají někoho k sobě. Anebo se jen nechte inspirovat tím, kam vyrazili naši krajané.

Au-pair v …
Pokud plánujete strávit nějaký čas jako au-pair a nedaří se vám sehnat rodinu, zkuste tohle. Na facebooku jsou desítky skupin, ve kterých rodiny hledají budoucí aupair. Anebo můžete sami přidat příspěvěk, že byste rádi vyrazili. Pokud máte vybranou zemi, kam vás srdce táhne, zkuste si najít skupinu, například Au-pair in Spain, Iceland, England, Germany,… Je jen na vás, jakou zemi doplníte. (A občas se dá najít i skupina přímo pro nějaké město, když je větší.)


Češi v …
A pokud míříte do zahraničí na delší dobu a rádi byste si našli přátele z naší domoviny, opět můžete zkusit najít přímo skupinu. Někdo další Čechy nevyhledává, já osobně mám ale radost, když potkám někoho, kdo mluví stejnou řečí a s kým si mám co říct.
Jsem například v Češi a Slováci v Berlíně, Island – Češi a Slováci na Islandu, Češi a Slováci v Německu,… . Zkuste město, kam putujete a pokud skupina neexistuje, najděte si alespoň skupinu pro celou zemi nebo jiné město (větší) v blízkosti.

Jazyky

Co třeba taková italština? – Pompeje 2014

Chcete se naučit alespoň základy řeči, abyste zvládli jednoduchou komunikaci v místě, kam jedete? Nebo vás prostě jenom baví učit se jazyky?

Duolingo
Aplikace, kde se můžete učit hrou hned několik jazyků (v angličtině, takže se nejenom učíte nový jazyk, ale ještě procvičujete angličtinu. V české verzi se zatím můžete učit jen anglicky). Duolingo vám i připomene, že je čas na další lekci. Vše je krásně graficky zpracované a zaměřuje se jak na poslech, tak i na psaní a slovní zásobu. Za mě super!

Memrise
Pokud jste nenašli vámi zvolený jazyk v Duolingu, zkuste Memrise. Za mě je Duolingo trochu lepší, ale na Memrise zase seženete i hodně neobvyklé jazyky. Výuka opět probíhá formou hry a grafika je také velmi povedená.

No a pak samozřejmě slovníky. Základem je pro mě anglicko-český a anglicko-německý, oba jsou offline a najdete tam téměř vše. Dále mám ještě offline slovník islandštiny 🙂

Další užitečné

Já a moje stopnutá řidička – Island 2017

numbeo.com
Podívejte se raději předem, jaké jsou životní náklady v různých zemích a městech, ať pak nejste překvapeni, že v Reykjavíku dáte za večeři na naše okolo 600 korun.
tripadvisor.com
Přemýšlíte, co vidět a dělat v místě vašeho pobytu? TripAdvisor vám nabídne mnoho zajímavého – ať už památky, restaurace nebo přírodu.
Hitchwiki
Parádní web pro ty, kteří se chystají stopovat.
SleepingInAirports
Ať už z jakéhokoli důvodu potřebujete přespat na letišti, tady najdete mnoho informací a rad. Budete tak předem vědět, na co se připravit.

Travel blogy

A pokud vás baví číst o cestování, poslední části jsou mé oblíbené blogy a instagramy, které se věnuji cestování 🙂

Ejnets.com mladá sympatická Česka v Lisabonu, její barevné fotky Portugalska si zamilujete.

WeEnjoy – moje první hostitelka na Couchsurfingu. Nacestováno má opravdu hodně a například léto 2017 tráví cestou na skútru na Sicílii.

Kelley Garland – srdeční záležitost. Američanka, která u nás rok učila angličtinu na gymplu. Nyní už zpět v Americe, stále jsme však dobré kamarádky. Odkaz je na blog, který si psala o jejím pobytu v Česku.

restlesschild.cz jedna z nejúspěšnějších a nejznámějších českých cestovatelek na Instagramu

A post shared by P E T R A V. 🌏 (@restlesschildcz) onprincladik – účet českého cestovatele Ladislava Zibury plný zajímavých fotek s někdy velmi vtipnými popisky (a jindy s popisky, které vás donutí se zamyslet)

takemeallaround – Londýňanka, díky které jsem se hodně těšila na Island, chvíli před mým odletem totiž ostrov procestovala a sdílela nádherné fotky. Přidává krásné snímky i z jiných míst.

meallaround) onA na závěr, pokud byste chtěli sledovat na Instagramu mě, tady je můj profil terezkracmarova
A jaké jsou vaše oblíbené stránky na letenky, blogy o cestování? Jaké weby jsou pro vás nepostradatelné při plánování vašich cest? Inspirujte mě i ostatní čtenáře v komentářích 🙂


Přeji šťastné cesty!

Štítky:

8 komentářů na “Více než 40 užitečných odkazů pro vaše cesty”

  1. Teda, to je skvělý článek! Dám si ho do záložek, pro jistotu, protože je mi jasný, že v momentě, kdy budu některé z odkazů potřebovat, nevzpomenu si, kde jsem je už jenom viděla… 😀

    Fakt, tohle se moc povedlo! 🙂

    Měj se krásně! 🙂 :*

  2. Parádní článek! Některé weby znám, jednou jsem takhle spala ve Skotsku přes airbnb, což nám zařídila kamarádka, a bylo to super! Dokonce se nám za málo peněz povedlo spát na několika místech. 🙂 Díky za další nápady. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.