Přeskočit na obsah
Domů » Fotoprojekt 24 hours

Fotoprojekt 24 hours

Máte rádi výzvy? Nespaly jsme 40 hodin v kuse a během soboty jsme ujely 538 kilometrů vlakem, nachodily dalších 25 kilometrů a hlavně – každou hodinu jsme pořídily jednu fotku. Tak to byla výzva 24 Hour project, podívejte se, jak probíhala.  

Ještě než začnu, slušelo by se vysvětlit, o co přesně jde ve výzvě 24 Hour project. Ve zkratce – této výzvy se účastní stovky fotografů po celém světě. Vaším úkolem je každou hodinu pořídit jednu fotografii a nahrát ji na Instagram. Fotografie by měly vyprávět nějaký příběh. Pokud by vás zajímalo více, podívejte se na přímo na web projektu 24hourproject.org.   Fotky jsem v průběhu výzvy nahrávala na svůj druhý účet teri24hp, na fotky mé kamarádky a spolucestující se můžete podívat na jejím profilu.  

A teď už k našemu příběhu. V pátek odpoledne mi psala Julča, jestli teda jdeme do té výzvy. Samozřejmě jsem na to úspěšně zapomněla. Ale souhlasila jsem. Vzpomněla jsem si na celodenní jízdenky od Českých drah a bylo mi jasné, že to musíme udělat. Nastoupit na první vlak z Brna do Pardubic a pak už vše nechat náhodě. Bavit se s lidmi, jezdit náhodnými vlaky do náhodných měst, fotit a prostě žít.  

Zvládly jsme to, přežily jsme a zážitků máme, že by to vystačilo na knihu. Každý drobný příběh, každá maličkost, kterou bychom jinak přehlédly. Prožívaly jsme doslova každou minutu, protože se stále něco dělo. Ať už rozhovor s paní bez domova nebo jen prosté koukání z okénka jedoucího vlaku, vše mělo své kouzlo.

00:03 Brno 

Všechny rozjezdy odjely. Někteří lidé se je snažili doběhnout, další jedou až za půl hodiny a nikomu se nechce zůstávat na hlaváku. Ale co ona? Ona nespěchá. Nemusí. Protože, kam by šla? 

01:27 Nálevna u Leona

Všechno co potřebujete ve vašem životě jsou lidé, kteří jsou stejní blázni jako vy. Tohle je Julča, právě vybírá song v jukeboxu v nejpodivnjší hospodě v Brně. Čekáme na první vlak. Tenhle den bude nezapomenutelný. Když jsem se jí zeptala, jak šílený dnešní plán může být, napsala, že je jí to jedno. Tak pojďme do toho. 

02:22 Nálevna u Leona

Nechoďte k Leonovi, pokud vám vadí sprostá mluva. Nálevna u Leona je unikátní místo. Leon se ke každému chová, jako by to byl jeho starý kamarád. Utahuje si z vás a vždy říká, „tady se chlastá.“ Když si chcete objednat nealko, předstírá, že vám nerozumí.
Nálevna u Leona má svoji duši a my toto místo milujeme.

03:29 Brno

„Přišla jsem na ubytovnu jen o pět minut později, a oni mě už nepustili dovnitř. A tak tu teď sedím. A mám hlad.“

„Holky, nikdy si neberte Slováky, Podívejte, jak jsem skončila. A je docela zima, co? Skama ste?“

„Přišla jsem tam pozdě. Nepustili mě dovnitř. Odkud jste, holky?“

Povídaly jsme si možná tak hodinu. Stále opakovala to, co řekla před pár minutami. Bylo mi to líto, nikdy nevíte, co se může stát i vám. Dala jsem jí nějaké jídlo, což během chvilky zapomněla a znovu zopakovala, že má hlad a poté se nás popáté zeptala, odkud jsme.

Nastoupily jsme do vlaku, a stále jsme přemýšlely nad vším, co jsme před chvilkou slyšely.

04:38 Někde mezi Brnem a Pardubicemi

Koupily jsme si celodenní jízdenku, se kterou můžeme jet jakýkoli vlakem v Česku. To nám dalo svobodu, můžeme jet kamkoli. A tak teď sedíme ve vlaku a stále se rozhodujeme, kde vystoupíme. Možná v České Třebové, možná v Pardubicích, kdo ví …

05:34 někde mezi Brnem a Pardubicemi

Pardon, ale můj obličej vypadá příliš unaveně na sdílení. A všichni ve vlaku spí. Díky za podporu, lidi!

06:29 Pardubice

Občas se nevidíte s přáteli ze střední měsíce a pak je někde náhodou potkáte. Akorát jsme se chtěly jít projít do ulic Pardubic, když jsem uviděla dlouhé vlasy a knírek. Jakub. Je na cestě do Brna, chodí na přípravné kurzy k přijímačkám na veterinu. 

07:23 Pardubice

Přijely jsme do Pardubic a chtěly jsme se projít. Ale. Kousek od nádraží jsme narazily na pouť, zavřenou, protože je ještě brzy. Skvělá příležitost k focení. Nespala jsem od včerejšího rána, nevypadám tedy jako supermodelka. Ale koho to zajímá … 

08:12 Choceň

„Dneska jedeme na výlet, na 10 kilometrů dlouhou procházku s přáteli. Jsme důchodci, času máme dost a je hezky, takže je příjemné trávit čas v přírodě.“

09:54 Ústí nad Orlicí

S paní Marií jsme se střetly na zastávce v Ústí nad Orlicí a po hodině jsme se opět potkaly ve vlaku do Letohradu. „Bydlím v Červené Vodě v malé chalupě, mám to tam moc ráda. Vlak z Letohradu odjíždí za hodinu, pokud chcete, přidejte se. Máme vtipnou rozhlednu, kterou přezdíváme penis. To musíte vidět!“

10:30 Letohrad

Netuším, jak jsme se ocitly v Letohradu, ale přísahám, že to tu miluju. Krásné město, milý a nápomocní lidé. Být turistou ve vlastní zemi je boží.

11:26 Jablonné nad Orlicí

Nakonec jsme do Červené Vody nejely. Místo toho jsme vystoupily v Jablonném. Hladové a trochu unavené jsme hledaly nějakou restauraci. Tento pán nám s hledáním pomohl, takže teď čekáme na super levný (a doufám, že i dobrý) oběd v restauraci, kde hrají staré české písničky (Kabáti a tak). 

Poledne

12:23 Jablonné nad Orlicí

Just Czechia things

13:20 Ústí nad Orlicí

Přejedená, ale šťastná. Naše dobrodružství pokračuje, směřujeme do další části České republiky.

14:20 Česká Třebová

I am feelin‘ blue.

15:38 Brno

Mezizastávka v Brně. Slyšely jsme nějaké rány a všude okolo hlaváku bylo spoustu policajtů. Nějací fanoušci Slávie dělali bordel a pár vlaků kvůli nim dokonce mělo zpoždění.

16:21 Vyškov

A teď jsme tři. Tohle je Tobi – původem z Dánska, právě s námi jede do Přerova a Olomouce.
Sedíme spolu v kupé a v tom přichází průvodčí. Řekl nám, že Tobi s námi nesmí sedět, protože jsme v dámském kupé, kde mohou sedět pouze ženy.

Upřímně, nemyslím si, že to je správné. Pokud chcem rovnost mezi muži a ženy, proč máme tato speciální kupé, která izolují ženy od mužů? V čem je problém, dámy?

17:27 Přerov 

Přerov byl absolutně jiný než ostatní místa, která jsme viděly. Prázdné, špinavé ulice, trochu jsem se cítala, jako kdybych byla zpět v Bulharsku. No, tak asi mizíme. Olomouc čeká.

18:30 Olomouc

Akorát jsme přijeli do Olomouce. Když jsem je viděla, byla jsem si jistá, že potřebuji fotku. Pánové se zeptali, jestli chceme fotku, nebo rohlík, protože jich měli víc a rozdělili by se. Rohlíky jsme odmítli, protože jsme mířili na jídlo, ale bylo to milé setkání.

19:28 Olomouc

Skvělý bar s veganským jídlem, které byste měli zkusit, ikdyž ani vegani nejste.

20:12 Sloup Nejsvětější trojice

Tak jsme to daly, tohle je dnes naše poslední místo. Nachodily jsme okolo 25 km, ještě ani netuším, kolik kilometrů jsme ujely. Bylo to kurva boží (pardon) a rozhodně bych něco podobného udělal znovu. A teď už pomalu domů – do Brna a spáááát. Celou neděli.

20:12 Olomouc

Nějaké ta poezie, než úplně zmízíme z Olomouce.

22:12 Vyškov

Já jsem tak hrozně moc unavená, ale na druhou stranu jsem plná energie. Z tolika příběhů a lidí, které jsme potkaly. Tolik krásných míst, dobrého jídla (svíčková v Jablonné).

23:20 Brno

Na začátku dvě holky, které se prostě rozhodly, že projekt 24 hodin zkusí. Na konci dvě super nadšené a šťastné holky s obřím množstvím příběhu po 558 kilometrech ve vlacích a po 25 kilometrech chůze v jeden den a bez spánku tak 40 hodin v kuse.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.