Přeskočit na obsah
Domů » DOMA

DOMA

Moje milá země, mám tě ráda. A od té doby, co jsem se vrátila po čtvrt roce z Islandu, už vím, že jsi ta nejkrásnější široko daleko.

Už před odjezdem jsem byla hrdá na to, že pocházím z Česka. A čím více objevuji jiná místa, tím více se utvrzuji v tom, že doma je nejlépe. Baví mě poznávat a rozšiřovat si obzory, ale také mě baví se vracet tam, odkud jsem přišla.

Česká republika je nádherná. Tolik různých míst. Hory, lesy, řeky, města, kopce. Uvědomuji si, jaké poklady máme všude kolem sebe. Můžete se vydat kamkoli a vždy najdete něco, co vám vyrazí dech. Domov ale nejsou jenom konkrétní místa a věci. Jsou to všechny ty milé maličkosti a radosti, které se mi vybaví, když se slovo domov řekne.

Domov je svíčková se šesti, která provoní celý dům. Domov jsou večerky, kde seženete měkký chleba s křupavou kůrkou i půl hodinu před zavíračkou a ještě prohodíte pár slov s prodavačkou. Domov jsou všichni ti lidé, které potkáte ve vlaku a se kterými si začnete povídat. Domov je vůně jara, příjemný letní vítr ve vlasech, procházky podzimním deštěm a zimní odpoledne strávená s horkým čajem a napínavou knížkou. Domov jsou usměvaví stánkaři na trzích, kteří prodávají ta nejšťavnatější jablka.

Domov jsou tisíce příhod a vzpomínek. Jsem přesvědčená o tom, že pár následujících let budu trávit velkou část svého života za hranicemi. Že budu poznávat, že budu hledat nové cesty světem, že budu snít o své budoucnosti, že budu chtít zkusit všechno, co mi život nabídne. Ale jednu věc vím jistě. Doma budu vždycky jenom v Česku. Nedokázala bych svoji vlast opustit definitivně, ať už by se zde dělo cokoli. Je tu se mnou a já tu jsem s ní. Na rozcestí možná někdy zvolím cestu opačným směrem, vždy ale budu vědět, že oklikou mířím domů.

Domů do Česka, do Podkrkonoší, do Českého ráje, do mého rodného města. Za mojí rodinou, za přáteli, za lidmi, kteří při mně stojí a podporují mě. Upřímně. Mám štěstí. A přes všechny chmury podzimních dní vím, že víc už si nemůžu přát.

4 komentáře na “DOMA”

  1. Pěkně napsané 🙂 občas jsem si říkala, jaké by to asi bylo žít jinde. Ale i myslím si, že by mi stejně po čase naše země vždy začala chybět, má to svoje kouzlo 🙂 ale na Island bych se chtěla jednou podívat.

    LENN

  2. Krásné! Přesně takové pocity mám i já. Jezdím ráda, i když rozhodně méně častěji než ty. Ale doma je doma. A doma je i pro mě v Čechách. Jen já to mám trochu rozhárané. Od patnácti žiju v jižních Čechách, takže domov mám hlavně tady ale zároveň se ráda vrací za rodinou do západních Čech a ani nemusím vidět názvy měst… už podle krajiny poznám, že to jsou západní Čechy. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.