Přeskočit na obsah
Domů » 6+1 tip k prezidentským volbám 2018

6+1 tip k prezidentským volbám 2018

Stále váháte, koho budete volit? Anebo dokonce váháte, jestli jít vůbec volit? Mám pro vás šest tipů, které by vám s rozhodováním, komu dát hlas, mohly pomoci. A jeden tip, co dělat, pokud víte, že nebudete v den voleb doma.

#1 Volební kalkulačky

Pokud nemáte vůbec přehled o tom, kdo kandiduje, a jaké jsou jeho názory a zároveň také nemáte dostatek času na prostudování všech kandidátů, zkuste volební kalkulačku. Ta vám na základě několika otázek doporučí kandidáty, se kterými máte největší názorovou shodu. U nich se pak stoprocentně vyplatí vynaložit trochu více sil a zjistit si o nich něco dalšího.
Vyzkoušet můžete rovnou několik kalkulaček, já vybrala například tyto čtyři, dvě od zpravodajských serverů Aktualne.cz a IDNES, další od projektu Prezident 21 a od občanského sdružení kohovolit.eu.
 
Upozorňuji, že Miloš Zeman v rámci své nekampaně neposkytl ani odpovědi na otázky ve volebních kalkulačkách.

#2 Prezident 21

Kde si zjistit informace o kandidátech? Opět vás nasměruji například na web Prezident 21, kde si můžete o kandidátech přečíst nějaké základní informace. Zároveň se i můžete zapojit do hry, ve které označíte tři kandidáty, kteří mají vaše největší sympatie a jednoho, kterého byste rozhodně nevolili. Výsledkem pak je přehled, jak by dopadly volby, kdyby se nehlasovalo klasickým způsobem, ale způsobem, kdy by vyhrál kandidát, který je pravděpodobně více kompromisní.

#3 Diskuze

Je mnoho diskuzí s kandidáty na prezidenta. Nabídnu vám několik odkazů, určitě zde nezmíním vše, i tak vás těchto pár odkazů může zaměstnat na několik dní.
Výzva – na zpravodajském portálu Seznam vznikl zajímavý koncept debat. Kandidáti jsou necháni samotní ve studiu, kde si vzájemně pokládají otázky.
DVTV – kromě rozhovorů s kandidáty se můžete podívat i na záznamy speciálních debat s DVTV s osmi kandidáty.
Deník – nezvyklý formát debaty přinesl také Deník, debata se totiž odehrávala ve vlaku na trase Praha – Ústí nad Labem.
ČT – na webu České televize si můžete vybrat kandidáta, který vás zajímá a následně se podívat na jeho výstupy v ČT. Naleznete zde také Interview – rozhovor s kandidátem.
Debata ve vlaku / zdroj: https://goo.gl/auihGA

#4 A mluví pravdu?

Viděli jste nějaký rozhovor, debatu a nejste si jisti, jestli kandidáti říkali pouze pravdu? Nejdůležitější výstupy sleduje Demagog.cz. Podívejte se, jaké výroky byly pravdivé, nepravdivé, závádějící a neověřitelné. Demagog navíc nefunguje pouze před prezidentskými volbami, celý rok ověřuje mediální výstupy předních českých politiků.

#5 Kandidáti na sítích

Jste na Instagramu, Twitteru, Facebooku? Máte už konkrétní favority a zajímá vás, jak komunikují se svými fanoušky na sociálních sítích? Mám pro vás odkazy na jejich profily.
(Jako odkaz na účet Miloše Zemana přikládám účet Zeman Znovu 2018, který nevede oficiálně Zeman.)
Jiří Drahoš
Miloš Zeman
Michal Horáček
Marek Hilšer
Mirek Topolánek
Pavel Fischer
Jiří Hynek
Petr Hannig
Vratislav Kulhánek

#6 Klipy kandidátů

Nemyslím si, že by se někdo rozhodl na základě volebních spotů, nicméně si říkám, že je také zajímavé se na ně podívat. Minimálně na spoty vašich favoritů.
Abych celý článek nezaspamovala videi, nasměruji vás na youtube kanál naší katedry, kde najdete všechny klipy na jednom místě >Volební spoty – prezidentské volby 2018

#7 Voličský průkaz

Nebudete v den voleb doma? Žádný problém! Stačí si vyřídit voličský průkaz, a můžete volit v jakékoli volební místnosti v ČR a také v zahraničí na našich ambasádách. Zažádat můžete buďto osobně na vašem městském úřadě, nebo vše můžete vyřídit i mimo domov. S tím vám pomůže například web hlidacstatu.cz.
Pokud si nejste jisti, jestli doma budete, raději si průkaz vyřiďte. Je lepší, když si jej pořídíte zbytečně a odvolíte ve své volební místnosti, než když na poslední chvíli zjistíte, že k volbám nemůžete, protože musíte někam odjet.

EDIT: Pro první kolo už průkaz vyřídit nestíháte, stále ale můžete získat průkaz pro kolo druhé.

A nezapomeňte, každý hlas se počítá. 

Pokud si myslíte, že by tento článek mohl pomoci s rozhodnutím i vašim přátelům a rodině, budu ráda, když jej budete sdílet.

Štítky:

4 komentáře na “6+1 tip k prezidentským volbám 2018”

  1. Tohle je určitě užitečný článek a já vřele doufám, že spoustě mladým lidem pomůže s výběrem toho správného kandidáta. 🙂

    Já bohužel volit ještě nemůžu, mám narozeniny pár dní po druhém kole, což mě mrzí, protože ano, každý hlas se počítá.

    Měj se hezky. 🙂

  2. Hodně užitečný článek! Díky za něj, zrovna teď tápu v tom, koho volit. Kalkulačku jsem si dělala, ale stále úplně nevím, tak se podívám na výše zmiňované odkazy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.