Přeskočit na obsah
Domů » 5 způsobů, jak využít bloky a zápisníky

5 způsobů, jak využít bloky a zápisníky

Každý je doma máme, nejrůznější bločky, zápisníky, sešity. Dostali jsme je k Vánocům, neodolali jsme jim a koupili jsme si je jen tak pro radost. Jenže prvotní nadšení opadlo a zápisníky po pár dnech skončily založené mezi ostatními. Mám podobných bloků poměrně dost, naštěstí ale poslední dobou většina z nich našla své využití.

O nápady, jak vdechnout starým blokům život, se s vámi chci podělit v tomto článku plném fotek a inspirace. Nebudu to déle zdržovat, pojďme na to.

1. K nezaplacení

Snad většina z nás má v mobilu spoustu fotek. Nejrůznější momentky, fotky s přáteli,… A zjistila jsem, že zejména fotky z mobilu jsou celkem přehlíženy, tedy alespoň u mně. Pokud vyvolávám fotky, vybírám ty nejlepší, které jsem vyfotila – foťákem. Ale co s těmi z mobilu, není jich škoda?

Vytvořila jsem si bloček K nezaplacení, do kterého si lepím fotky právě z mobilu a vždy je doplním krátkým popiskem. Princip spočívá v tom, najít i v maličkosti něco významného. Ať už je to jen radost z toho, že máte skvělého kamaráda (a nalepíte si do bloku společnou fotku) nebo z krásného západu slunce.
Nejde o kvalitu fotek, jde o to, co pro vás znamenají.

Možná by ještě bylo dobré říci, jak fotky vyvolávám, jsou totiž poměrně malé. V Canvě si vždy složím pomocí koláže čtyři fotky k sobě (rozměr např 3000px : 2000px).

Pak nahraji fotky na flashku a vyrazím do DM drogerie, kde si je nechám na místě vyvolat, protože nechci čekat a s poštovným by se těch pár fotek ani nevyplatilo. Jedna fotka stojí nějakých sedm korun – rozměr 10x15cm. Pak si vezmu vyvolanou koláž a rozstříhám jednotlivé fotky, kterými je tvořena – z jedné fotky mám rázem čtyři malé.

No a pak už jen nalepit a je hotovo!

2. Domácí fotoknížka

Když někam jedu, obvykle toho spoustu nafotím. Následně se stane, že mám sice mnoho fotek, ale podívám se na ně dvakrát a pak se válí na externím disku. Nejsou to fotky tak dobré, aby je mělo cenu vyvolávat jako klasické fotky, ale zároveň by je člověk chtěl mít i ve fyzické podobě. Proto i u fotek z foťáku občas dělám to, co jsem popsala výše. Tedy že si je tisknu pouze malé. Na připomenutí jednotlivých okamžiků to stačí.

A takové fotky si pak lepím do bločků, obvykle co výlet, to bloček. Tady na ukázku jeden z Berlína.

K malým fotkám, ještě jedna inspirace jako bonus. Vezměte nějakou stuhu, připíchněte ji na korkovou nástěnku a pomocí kancelářských sponek si můžete snadno vystavit vaše oblíbené fotky.

3. Okamžiky

Je skvělé si jen tak kreslit. Načrtnout si v rychlosti, co mě zaujalo. Je to něco úplně jiného než-li fotka. Když tedy někam vyrážím, beru si s sebou tento blok, do kterého si jen tak čmárám, když se nudím ve vlaku, zapisuji si do něj poznámky, kreslím, co vidím.

Obrázky se snažím doplňovat i datem a místem. Nemusí se nutně jednat jen o cestování, proč si nenačrtnout konvici s čajem, ovoce, které máte ke svačině?

4. Slovíčka

Beru si jej na lekce angličtiny a polštiny, mám jej po ruce při čtení anglických knížek, nechybí ani při sledování videí. Pokud objevím nové slovíčko, které neznám a potkala jsem jej již víckrát, ihned si jej zapisuji.

(Nemá ale cenu psát si například při čtení úplně všechno, čemu nerozumíte. Pokud však na něco narazíte potřetí, počtvrté, význam si dohledejte.) Zároveň si ale poznamenávám i zajímavé fráze, idiomy, zkrátka vše, co k jazyku a učení se jej patří.

5. Motivační bloček

Máte své oblíbené obrázky, své sny, plány. Proč je nepromítnout do bloku, který tu pro vás bude vždy, kdy jej budete potřebovat. Stačí do něj jen nahlédnout a připomenout si, co jsou vaše skutečné cíle, až někdy budete váhat. Až si nebudete jisti, jestli si koupit letenku, prohlédněte si váš blok, který bude plný fotek z cizích krajin. Je to to, co chcete? Tak honem bookujte!

Vypište si vaše přání. Snažte se, aby se z nich stala realita. Prohlížejte si své sny a snažte se jich dosáhnout. Neříkám, že to nejde bez motivačního bloku, jen to možná někomu může pomoci ujasnit si, co vlastně chce.

Sednout si, vybrat ty správné fotky, ať už na internetu nebo ve starých časopisech. Při takovém hledání si člověk utřídí myšlenky. Pak vše uspořádat a nalepit, popřípadě jen poskládat a smést ze stolu a začít znovu. Někde jen nalepit hezké okraje a nechat si místo na psaní, jindy přelepit celou stranu.

Je jen na vás, jaký vás motivační blok bude.


Doufám, že po přečtení tohoto článku vaše bloky nebudou jen nevyužitým prostorem, ale že je třeba přeměníte v knihovnu plnou vzpomínek. Budu ráda, když mi do komentářů napíšete, co se vám nejvíce líbilo nebo jak využíváte zápisníky vy.

Úkol napsat blogový článek mi vlastně celkem vyšel vstříc, jelikož jsem tento článek chtěla dát už dlouho dokupy. Obecně mě psaní blogových článků baví, takže za mě milá písemná aktivita.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.