Přeskočit na obsah
Domů » VideoLab 2 – Příprava eduvidea

VideoLab 2 – Příprava eduvidea

Začíná to dostávat první obrysy, moje edukativní video v rámci kurzu VideoLab. Před samotným natáčením je ale potřeba si ujasnit pár věcí.

V tomto článku se budu přípravě více věnovat a zodpovím si základní otázky:

  1. Proč
  2. Téma
  3. Cílová skupina
  4. Platforma
  5. Pedagogický cíl

PROČ

Věděli jste, že 88 % českých středoškoláků se na internetu setkává s nepravdivými informacemi? I proto se ve spolku Fakescape snažíme studenty edukovat a ukazovat jim, jak si informace ověřit.

TÉMA

Jak již bylo naznačeno, moje video se bude zabývat fake news. Jelikož je to ale široké téma, vybrala jsem si jen dílčí část. V mém videu se budu zabývat tím, jak si ověřit různé typy informací (od textů a fotek po videa).

CÍLOVÁ SKUPINA

Cílovou skupinou jsou zejména středoškoláci a studenti bakalářských oborů. Pro tuto skupinu bude video zpracováno tak, aby uvádělo zajímavé příklady a nepůsobilo příliš akademicky.

PLATFORMA

Mám jasno v tom, že video bude primárně na sociálních sítích, především na IGTV a na Facebooku. Stále si ale pohrávám i s myšlenkou, že místo dlouhého 5minutového videa (u kterého cílovka nemusí udržet pozornost), bych raději zpracovala třeba 5 videí o délce 30 vteřin.

Taková videa by se pak dala využít jak v Instagram Reels, tak případně i na Tiktoku, kde by mohla oslovit i mladší skupiny. Vyzkoušela jsem si totiž, že videa na těchto platformách mají opravdu výrazně větší dosah, což znamená, že by se tolik potřebná edukace o tomto tématu dostala k více lidem.

PEDAGOGICKÝ CÍL

Mým cílem je vytvoření videa, které by doplnilo výuku mediální gramotnosti a prakticky by ukázalo, jak informace na internetu filtrovat a hlavně ověřovat. Studenti by objevili nové nástroje, které by následně mohli sami využívat.

Štítky:

1 komentář na “VideoLab 2 – Příprava eduvidea”

  1. Díky moc za představení prvotní představy! Myslím, že dezinformace jsou dnes celkem aktuálním (a možná dokonce často využívaným) tématem. Určitě bude z tvého pohledu důležité zamyslet se právě nad formou videa, obsahově už právě z FSS existují některé první vlaštovky třeba v podobě série videí (https://www.youtube.com/playlist?list=PLEvqofn2giI8Pttt-yApYGVHXlmkz2B2l). Myslím, že koncept nějakých videí na sociální sítě by mohl být zajímavý, nenabízí zas tolik prostoru. Myslím, že z tohoto hlediska by to pro tebe mohla být celkem výzva 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.