Přeskočit na obsah
Domů » 5 způsobů, jak využít bloky a zápisníky

5 způsobů, jak využít bloky a zápisníky

Každý je doma máme, nejrůznější bločky, zápisníky, sešity. Dostali jsme je k Vánocům, neodolali jsme jim a koupili jsme si je jen tak pro radost. Jenže prvotní nadšení opadlo a zápisníky po pár dnech skončily založené mezi ostatními. Mám podobných bloků poměrně dost, naštěstí ale poslední dobou většina z nich našla své využití.

O nápady, jak vdechnout starým blokům život, se s vámi chci podělit v tomto článku plném fotek a inspirace. Nebudu to déle zdržovat, pojďme na to.

1. K nezaplacení

Snad většina z nás má v mobilu spoustu fotek. Nejrůznější momentky, fotky s přáteli,… A zjistila jsem, že zejména fotky z mobilu jsou celkem přehlíženy, tedy alespoň u mně. Pokud vyvolávám fotky, vybírám ty nejlepší, které jsem vyfotila – foťákem. Ale co s těmi z mobilu, není jich škoda?

Vytvořila jsem si bloček K nezaplacení, do kterého si lepím fotky právě z mobilu a vždy je doplním krátkým popiskem. Princip spočívá v tom, najít i v maličkosti něco významného. Ať už je to jen radost z toho, že máte skvělého kamaráda (a nalepíte si do bloku společnou fotku) nebo z krásného západu slunce.
Nejde o kvalitu fotek, jde o to, co pro vás znamenají.

Koláž připravená k tisku

Možná by ještě bylo dobré říci, jak fotky vyvolávám, jsou totiž poměrně malé. V Zoneru si vždy pomocí funkce Pohlednice složím čtyři fotky k sobě (rozměr např 3000px : 2000px). Určitě se ale dá z fotek udělat koláž i na internetu, pokud nemáte Zoner.

Pak nahraji fotky na flashku a vyrazím do DM drogerie, kde si je nechám na místě vyvolat,protože nechci čekat (navíc mám nejbližší DM 15 km) a s poštovným by se těch pár fotek ani nevyplatilo. Jedna fotka stojí nějakých sedm korun – rozměr 10x15cm. Pak si vezmu vyvolanou koláž a rozstříhám jednotlivé fotky, kterými je tvořena – z jedné fotky mám rázem čtyři malé.

No a pak už jen nalepit a je hotovo!

2. Domácí fotoknížka

Když někam jedu, obvykle toho spoustu nafotím.Následně se stane, že mám sice mnoho fotek, ale podívám se na ně dvakrát a pak se válí na disku. Nejsou to fotky tak dobré, aby je mělo cenu vyvolávat jako klasické fotky, ale zároveň by je člověk chtěl mít i ve fyzické podobě. Proto i u fotek z foťáku občas dělám to, co jsem popsala výše. Tedy že si je tisknu pouze malé. Na připomenutí jednotlivých okamžiků to stačí.

A takové fotky si pak lepím do bločků, obvykle co výlet, to bloček. Tady na ukázku jeden z Berlína.

K malým fotkám, ještě jedna inspirace jako bonus. Vezměte nějakou stuhu, připíchněte ji na korkovou nástěnku a pomocí kancelářských sponek si můžete snadno vystavit vaše oblíbené fotky.

3. OkamžikyJe skvělé si jen tak kreslit. Načrtnout si v rychlosti, co mě zaujalo. Je to něco úplně jiného než-li fotka. Když tedy někam vyrážím, beru si s sebou tento blok, do kterého si jen tak čmárám, když se nudím ve vlaku, zapisuji si do něj poznámky, kreslím, co vidím.

Obrázky se snažím doplňovat i datem a místem. Nemusí se nutně jednat jen o cestování, proč si nenačrtnout konvici s čajem, ovoce, které máte ve škole ke svačině?

4. Slovíčka

Beru si jej na hodiny angličtiny, mám jej po ruce při čtení anglických knížek, nechybí ani při sledování videí. Pokud objevím nové slovíčko, které neznám a potkala jsem jej již víckrát, ihned si jej zapisuji. (Nemá ale cenu psát si například při čtení úplně všechno, čemu nerozumíte. Pokud však na něco narazíte potřetí, počtvrté, význam si dohledejte.) Zároveň si ale poznamenávám i zajímavé fráze, idiomy, zkrátka vše, co k jazyku a učení se jej patří.

5. Motivační blok

Máte své oblíbené obrázky, své sny, plány. Proč je nepromítnout do bloku, který tu pro vás bude vždy, kdy jej budete potřebovat. Stačí do něj jen nahlédnout a připomenout si, co jsou vaše skutečné cíle, až někdy budete váhat. Až si nebudete jisti, jestli si koupit letenku, prohlédněte si váš blok, který bude plný fotek z cizích krajin. Je to to, co chcete? Tak honem bookujte!

Vypište si vaše přání. Snažte se, aby se z nich stala realita. Prohlížejte si své sny a snažte se jich dosáhnout. Neříkám, že to nejde bez motivačního bloku, jen to možná někomu může pomoci ujasnit si, co vlastně chce.

Sednout si, vybrat ty správné fotky, ať už na internetu nebo ve starých časopisech. Při takovém hledání si člověk utřídí myšlenky. Pak vše uspořádat a nalepit, popřípadě jen poskládat a smést ze stolu a začít znovu. Někde jen nalepit hezké okraje a nechat si místo na psaní, jindy přelepit celou stranu.

Je jen na vás, jaký vás motivační blok bude.

Doufám, že po přečtení tohoto článku vaše bloky nebudou jen nevyužitým prostorem, ale že je třeba přeměníte v knihovnu plnou vzpomínek. Budu ráda, když mi do komentářů napíšete, co se vám nejvíce líbilo nebo jak využíváte zápisníky vy.

A pokud chcete další tipy, jak si uchovat vzpomínky, přečtěte si i tyto dva články

Cestuji ráda, naplňuje mě to a vím, že jednou budu mít na co vzpomínat. Abych však mohla objevovat dávná dobrodružství, chtělo by to nějak si všechny příhody zaznamenat. V tomto článku vám ukáží, jak si své vzpomínky uchovávám já, třeba vás inspiruji.

Recenze na fotoknihu

Štítky:

20 komentářů na “5 způsobů, jak využít bloky a zápisníky”

 1. To jsou super nápady. Já před pár měsíci taky takhle využila velký blok. Dělám si takový vlastní scrapbook s fotkami z Ameriky. Vypadá to skvěle, akorát to žere hodně času, jelikož jsem perfekcionista a vše musí být tak jak si to představuju.
  Děkuji za nápad k nezaplacení, do toho se asi taky pustím! 🙂

  Travel with Marky || Život v Americe

  1. Jé, to jsem vždycky chtěla udělat, ale jsem na to docela líná 😀 A dokážu si to představit, i tyto drobnosti nejsou hned a to jsou celkem nenáročné na výrobu

 2. To granátové jablko je parádní! Vlastní kresby se mi nelíbí, ale první tip je super nápad, fotky z mobilu a i ty momentky z foťáku, "párty" fotky.. to si asi vytvořím, děkuji za inspiraci 🙂

  1. Děkuju 🙂 Jsem ráda, že tě to inspirovalo, jsou to maličkosti, ale jakou radost mi udělá, když si ty bločky po čase prohlížím 🙂

 3. Všelijakých deníčķů mám hromadu. Možnabych i věděla, jak s nimi naložit, ale je mi jich líto, prostě je nechci ničit! 😀 A tak se mi hromadí v šuplíku. Když nějaký sešitek potřebuji, koupím si radši nový obyčejný sešit za pár kaček… 😀

 4. Já většinou používám nevyužité zápipsníky jako pomůcku na geocaching, zápisky aktuálních nápadů na blog a nebo naopak poznámek (třeba k recenzím). Fotoknížky si dělám přímo přes internet, ale i tohle je dobrý způsob (hlavně levnější).

  Inka Lifestyle Blog

  1. Jé geocaching, to dělá kamaráda a je to prý skvělé! Zápisníky nápadů na blog, to je také dobré využití 🙂
   Fotoknihu si dělám jednou za rok a shrnuje mé nejlepší fotky, zážitky,… A na drobnosti mám právě tyto bločky, i ta cena je skvělá 😀

 5. Hodne dobry napady. Na blocky jsem uchyl kupuju porad dalsi a vsude 😀 pouzivam je pak vetsinou do skoly. Ale libi se mi ty male fotky, slovicka a motivacni 🙂

 6. Mně se hodně líbí ten poslední nápad! Dřív jsem měla deníčků jak nas…, ale z toho jsem už naštěstí vyrostla 😀 😀 Ale vedu si takovej vzpomínkovo koncertní ,,deníček" (byl to deníček, ale nakonec jsem stránky vytrhala a dala do pořadače), kde si píšu všechny vzpomínky z koncertů, co se tam stalo a tak a lepím si tam fotky, vstupenky a různý další věci 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.