Přeskočit na obsah
Domů » S Kanaďany na pivo

S Kanaďany na pivo

Tak jako každý rok, i letos jsem psala článek o Mezinárodním folklórním festivalu pro naše místní noviny. Tentokrát jsem se infiltrovala mezi pořadatele a společně s kamarádkou jsem dostala na starost vlastní soubor. A jaké to bylo?

V rámci festivalu Pod Zvičinou jsem měla možnost strávit čtyři dny s kanadskými soubory Tam O’Shanters Dancers a Crescent Beach Pipe Band, které nám přivezly ukázku skotského folklóru. Na starost jme měly hned 30 účinkujících a neměly jsme nejmenší ponětí, co nás vlastně čeká. Vždy jsme byly jen v roli diváků

A upřímně, byl to obrovský zážitek!
Kanaďani k nám přijeli poměrně dobře jazykově vybaveni již z Prahy, a tak kromě pozdravu uměli ještě jedno velmi důležité slovíčko – PIVO. Tento zlatavý mok si ostatně vychutnávali pravidelně a my s nimi. Na zdraví, cheers, sláinté (skotsky na zdraví), znělo při každém přiťuknutí.

Společně s pivem jsme sdíleli i něco málo o životech v našich zemích. Česko je prý úžasné v tom, jaké máme tradice. Kanada je totiž jen 150 let stará a zatím nemá nic, co by bylo typické jen pro ni, naopak je složena z více kultur. Platy v Kanadě jsou vyšší, s nimi ale přímou úměrou stoupají i životní náklady. Pořídit si vlastní dům je pro většinu lidí nemyslitelné, nejlevnější dům by stál v přepočtu šest milionů korun a věřte, že v takovém domě byste bydlet ani nechtěli.

Také je překvapilo, jak velké porce jídla servírujeme, pět knedlíků snědli ve dvou. Velmi jim zachutnala česká točená zmrzlina. Doma máme buďto kopečkovou nebo nanuky, takovou jako vy ale u nás neseženeme,“ postěžoval si Tyler.

Ve volném čase jsme se procházeli po Bělohradě, chodili jsme posedět. Poslední večer jsme pak strávili v hospodě, kde zněly jak tóny skotského folklóru, tak česká klasika v podání souborů z naší krajiny.
Zkoušela jsem si dokonce i hru na dudy a popravdě, vrcholným výkonem bylo, když se mi vůbec podařilo nafoukat vzduch do vaku a následně vyloudit jeden nelibý hluboký tón. Dál jsem se nedostala. Jak zvládá hrát Ashley – malá blonďatá slečna drobnější než já – opravdu nepochopím a má můj obdiv.
Ač se nám vážně nedařilo, staly jsme se prý dle slov Mikea členkami kapely. Chce to jen trénink,“ chlácholil nás nyní už i NÁŠ vedoucí kapely.

Průvod, který se konal v neděli ráno, pro nás byl náročný, po třech hodinách spánku jsme byli celí nevyspalí a vše nás bolelo, i tak jsme si jej náramně užili a báječně s ním zakončili celý festival.

Loučení bylo plné slz a objímání, jak je možné se během tak krátkého časového úseku zamilovat do tolika lidí?
Na památku jsme v dárkové taštičce objevily i trička, která měla celá kapela. Tak že bychom přecejenom byly jedněmi z nich?
Ach.

Nebudu článek zakončovat příliš smutně, je mi ostatně jasné, že vás zajímá ve spojené se Skoty jen jediné. Nosí tedy pod těmi kilty něco nebo ne?

No, většina z nich tradice dodržuje do posledního detailu. Takže asi tak 🙂

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.