Přeskočit na obsah
Domů » Aupair – jak se připravit nejen na Island

Aupair – jak se připravit nejen na Island

Pojištění

Vyřiďte si pojištění – krátkodobé platí až 90 dnů vkuse mimo ČR, v případě dlouhodobého pobytu se musíte odhlásit ze zdravotní pojišťovny (pokud si nechcete platit zdravotní v ČR a ještě pojištění v zahraničí). Bez pojištění vyjet nedoporučuji, nikdy nevíte, kdy vás co může potkat.

Drobnosti

Až se vám zasteskne po domově, budete za ni vděční. Za koho? Za malou krabičku vzpomínek. Dejte si do ní fotky rodiny, přátel, vašeho domácího mazlíčka. Pár oblíbených bonbónů, talisman, přívěšek, kamínek pro štěstí, vzkaz od rodičů. Cokoli, co vám vykouzlí úsměv na tváří, když budete mít pocit, že jste na všechno sami.

Dárky

Nezapomeňte přivézt dárky. Poraďte se se známými, kteří mají děti, co jim kupují, když jim chtějí udělat radost. Nebo se zeptejte přímo jejich dětí, co mají rády. Zeptejte se ale i aupair rodiny, jestli nemají děti nějaká omezení – alergie, zákaz sladkostí a podobně. Přivezte i něco rodičům, případně dalším členům domácnosti. Uděláte dobrý dojem, proboříte ledy. Přibalte do kufru jídla, která znáte z domova. Pudink v prášku, sladkosti, flašku nějakého alkoholu, čokoládu, tradiční lokální výrobky (já brala lázeňské oplatky, miletínské modlitbičky, lomnické suchary, hořické trubičky, bělohradské preclíky).

Oblečení

Tady apeluji zejména na dobrodruhy mířící Island. To, že jedete přes léto neznamená, že se nebude hodit nejteplejší zimní bunda, kterou ve skříni vyhrabete. Teploty se výjimečně vyšplhají přes 20°C a vítr zde fouká téměř permanentně. Silný. Nepodceňte to. Vezměte si nepromokavé turistické boty, pláštěnku, termooblečení, rukavice i čepici. Nejedete do Španělska.

Obecně. Vezměte si kvůli váhovému omezení zavazadel nejmenší množství oblečení, se kterým jste schopni vyžít. Dvoje džíny, tepláky a legíny na sport, 4-5 triček, 7 párů ponožek a 7 kusů spodního prádla, 2 podprsenky, mikinu a svetr, formální oblečení. Podle podmínek ve vámi zvolené zemi přibalte i plavky (ty si vezměte i na Island, Islanďané milují bazény a horké prameny), kraťasy, sukně a tílka (ty si naopak asi na Island ani nebalte). Jedny sportovní boty, jedny na turistiku, jedny společenské, s tím byste také měli vystačit.

Možná trochu zvláštní rada. Oblečení berte spíše tmavé. Budete hlídat děti. Věčně upatlané. A bílá trička budete moci po pár praních vyhodit.

Kontakty

Ujistěte se, že máte potřebné kontakty. Vyžádejte si od rodiny kontakt nejen na jednu osobu, ale ideálně na dvě. Mail a hlavně telefon, využijete i Whatsapp, Facebook. Sdílejte vaši letenku s přesným časem příletu. Domluvte se na vyzvednutí na letišti, kde přesně budete čekat a na nějakém poznávacím znamení (barva kufru, bundy) v případě, že by vám nefungoval telefon. Poproste o přesnou adresu, kde byste měli bydlet a nechte ji doma napsanou rodičům.

Pas i občanku

Na Island vám samozřejmě stačí jen občanka. Neriskujte. Nikdy nevíte, co se může stát. Můžete ji ztratit, někde ji nechat. Pro klid v duši mějte s sebou i cestovní pas. Ten si uložte v pokoji na místo, které si zapamatujete a budete mít jistotu, že jej tam najdete, kdykoli by to bylo nutné. Udělejte si pro jistotu i kopie obou dokladů a schovejte je na jiné místo.

Co se ještě může hodit

Rady zejména na Island, kde je to horší s dostupností obchodů. Prověřené tipy, které by vás možná nenapadly.

  • Náhradní telefon – ocenila jsem jej, když mi při stopování zmoknul mobil a přestal fungovat. Měla jsem u sebe v sáčku utěsněný ještě jeden obyčejný náhradní telefon, kterým jsem mohla kontaktovat svoji au-pair rodinu, kde právě jsem a kdy se vrátím.
  • Jedny větší kalhoty – nedělám si srandu. Hodně lidí říká, že po delší době v zahraničí přibere. A pak se vám takový jedny větší džíny ještě sakra hodí.
  • Hygienické potřeby – dámy, oceníte to. Na Islandu dost drahé a těch pár balíčku do zásoby se stopro neztratí.
  • Koření – protože jednou budete chtít rodinu překvapit a uvařit české jídlo. Jenže některé věci na Islandu neseženete nebo to bude drahé. Brala jsem kypřící prášek, prášek do perníku, nějaké obyčejné koření na vaření (na svíčkovou třeba bobkový list, nové koření a celý pepř), ztužovač do šlehačky. Všechno to jsou lehké věci, které ale jako když najdete.

Samozřejmě, že věci jako oblečení a podobné věci nemusíte tolik řešit, když jedete třeba do Anglie. Tam si asi naopak nakoupíte a věci z domu vyhodíte. Na Islandu je ale vše jinak. Pokud budete bydlet na farmě daleko od všeho, nové oblečení (ale v podstatě cokoli), seženete těžko. Velké obchody s oblečením, které nestojí tisíce, najdete hlavně ve větších městech a samozřejmě v Reykjaviku.

Přečtěte si i přechozí článek Než se stanete au-pair, položte si tyto otázky anebo se začtěte do článků o mém islandském dobrdružství.

2 komentáře na “Aupair – jak se připravit nejen na Island”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.