Přeskočit na obsah
Domů » Než se stanete au-pair, položte si tyto otázky

Než se stanete au-pair, položte si tyto otázky

Uvažujete o tom, že byste chtěli rok/léto/měsíc strávit v zahraničí jako au-pair? Než odjedete, položte si následující otázky.

  • Otázky pro začátek
Je důležité si vše ujasnit předem.
Když začnete hledat brzy, můžete si pak dovolit luxus v podobě odmítání nabídek. Nejprve se držte přesně své představy, až když vám bude zbývat málo času a vy budete stále bez rodiny, je už čas přistoupit na kompromisy.
Například já, nejprve jsem chtěla jedině do Berlína – z toho se nakonec staly všechny německy mluvící země a severské země. A skončila jsem na Islandu.

Nejdůležitější otázky

  • 1) Jaká země?
Než vůbec začnete s hledáním, je dobré si uvědomit, do jaké země vlastně chcete. Vydržíte letní horka na jihu, třeba ve Španělsku nebo tuhou islandskou zimu?
Každá země má jiné zvyklosti, jiný styl života. Zkuste si zjistit alespoň základní informace o životě v dané zemi.
  • 2) Město/vesnice/samota?

Protože je obrovský rozdíl mezi životem v Berlíně a mezi životem na islandské farmě. Jste zvyklí na město, desítky obchodů a restaurací? Dokážete se toho vzdát a žít kilometry daleko od všech těchto – pro vás úplně běžných – věcí? A naopak, žijete na vesnici, jste si jisti, že vydržíte ve velkoměstě mimo jakoukoli přírodu a klid?

  • 3) Jaký jazyk?
Zvažte, jakým jazykem budete mluvit. Chcete si zlepšit angličtinu nebo němčinu? Nebo se i chcete naučit nový jazyk?
Já osobně jsem původně chtěla do německy mluvící země. No nakonec jsem byla na Islandu. S rodinou jsem mluvila anglicky a snažila jsem se naučit se islandsky.

Občas jsem mívala pocit, že umím německy lépe než anglicky, takže jsem asi potřebovala začít se více věnovat i angličtině. A ta islandština byl takový příjemný bonus. Asi k ničemu, ale nikdy nevíte, kdy se před ostatními lidmi budete moci vytáhnout s tím, že umíte takto netradiční jazyk (i kdyby pár frází).

  • 4) Kolik dětí a jak staré?
Víte, jak se postarat o dva roky staré dítě? Dokážete usměrnit puberťáka? Každý věk má své pro i proti. Malé dítě si s vámi moc nepopovídá. A dvanáctiletá slečna vás zase může mít úplně na háku (obzvlášť já – se svými 154 cm – bych asi moc respektu ani nevzbuzovala)
  • 5) Na jak dlouho?

Moje zkušenost trvala tři měsíce a osobně vím, že to bylo dostačující. Někomu se může začít stýskat po domově už za týden, někdo si na rodinu a přátele pořádně vzpomene až za pár měsíců, každý jsme jiný. Zvažte, zda-li chcete odjet jen na prázdniny, na semestr nebo rovnou na celý rok a delší dobu. Vše bude mít své plusy i mínusy. Nejlépe se hledají pozice na rok, rodiny jsou radši, když si jejich dítě nemusí stále zvykat na někoho nového.

Krátkodobé pobyty nejsou tak obvyklé, většinou je nabízí rodiny, které mezi odjezdem staré a příjezdem nové aupair nemají hlídaní. Za kratší dobu se nemusíte pořádně stihnout spřátelit s dětmi, které hlídáte, a nevytvoří si k vám úplně silné pouto. Nemusíte pořádně zažít kulturu, naučit se jazyk. Kratší doba ale zase ideálně vyplní čas mezi maturitou a začátkem vysoké školy, kdy se možná mnoho mladých lidí hledá a osamostatňuje.V příštím článku vám poradím, co vše si před odjezdem vyřídit a jak se na odjezd připravit.

4 komentáře na “Než se stanete au-pair, položte si tyto otázky”

  1. Já jsem si říkala, že bych po maturitě chtěla na chvíli pracovat v Berlíně, ne nutně jako au-pair, ale klidně bych zkusila i to. 🙂 Chci tam totiž později studovat, tak abych si tam případně vybudovala trochu zázemí. 😀

    1. Berlín je moje největší láska. Chtěla jsem tam na Erasmus, ale věděla jsem, že bych tam nevyšla s penězi 😀 Tak si jej pořád nechávám jako takový cíl do budoucna, třeba na stáž 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.