Přeskočit na obsah
Domů » Jak učíme studenty bojovat s fake news

Jak učíme studenty bojovat s fake news

Fake news, dezinformace, hoaxy. Jsme jimi obklopeni. Dokážeme je ale účinně odhalovat a bránit se jim? S kolegy z Masarykovy univerzity jsme se rozhodli hravou formou naučit nejen středoškoláky, jak si ověřovat informace. Jak konkrétně?
Fakescape je úniková a šifrovací hra, kterou ke dnešnímu dni hrálo přes 2,5 tisíce studentů, kterým se díky ní podařilo uniknout fake news.
Jak to začalo
Celý maraton začal v červnu, kdy jsme se přihlásili do katederní výzvy. Mezinárodní soutěž P2P Challenging extremism and propaganda hledá zajímavé vysokoškolské projekty. Jdeme do toho.
Od září jsme vymýšleli únikovou hru, která by byla hratelná v jakékoli školní třídě, a která by dokázala během jedné vyučovací hodiny naučit studenty základní znalosti a dovednosti. Hru, která by rozvíjela jejich kritické myšlení a mediální gramotnost.
Co přišlo v listopadu, jsem nečekala. Naši hru jsme konečně zvěřejnili na tiskové koneferenci. A už to začalo. Objevili jsme se v desítkách médií, včetně České televize, rádia Svobodná Evropa nebo třeba Aktuálně.cz. Ozvaly se nám desítky škol. Začali jsme předávat to, čemu jsme věnovali nespočet hodin práce.
Fakescape v Dobrém ránu
Jak hra vypadá
V naší hře si studenti zahrají na novináře a přesunou se do roku 2028. Pomocí indícií mají odhalit prezidentského kandidáta, který šíří dezinformace. V celkem čtyřech úkolech se musí zorientovat v textu, odhalit manipulace fotkami i novinovými titulky, ověřují výroky. Poté, co kandidáta nejrychlejší tým odhalí, projdeme se studenty všechny úkoly a řekneme si, co se vlastně během hry naučili.
Proč?
Falešných zpráv je plný internet. Sociálními sítěmi se šíří dezinforamce a není těžké jim podlehnout. Důležité je kriticky přemýšlet a vědět, na co si dát pozor. Že titulky článků napsané velkými písmeny a s vykřičníky nepůsobí seriózně. Že pod důvěryhodným článkem je vždy podpis autora. Že ne všechno, co vidíme na internetu, je ve skutečnosti pravda.
Hraní hry
Osobně jsem nadšená z toho, že jsme náš volný čas věnovali něčemu smysluplnému. Sice jsem neměla poslední měsíce čas na většinu svých koníčku (včetně blogu), ale mám dobrý pocit, že jsme s kolegy vytvořili něco hodnotného. Že vysoká škola není jen biflování se, ale je to i řada příležitostí, které jen člověk musí umět využít.
Jelikož se náš projekt líbil i porotě mezinárodní soutěže, letíme jej za dva týdny prezentovat do Washingtonu, kam z 50 projektů postoupily tři nejlepší. A já mohu s nadšením říci, že mezi těmi třemi projekty je i náš Fakescape.
Držte nám prosím palce 🙂
A pokud byste si chtěli zahrát hru i na vaší škole, stačí nám napsat a domluvit si termín (kontakt).
Štítky:

1 komentář na “Jak učíme studenty bojovat s fake news”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.